Dodaj swój wpisData wpisu: 2018-02-25
Godzina:
02:24:29

Jesteś 33213 osobą odwiedzającą naszą Księgę.

Wszystkich wpisów: 491

 

Autor wpisu:
Józef Prończuk
Data:
2015-10-09 17:14:56
e-mail:
jozefpronczuk_1938@o2.pl
Strona www:
Witajcie Krzysztofie i Rafale!
Tą drogą chcę złożyć informację że osiągnąłem cel i ustaliłem nazwisko naszego/zamieszczone zdjęcie w rodowodzie Prończuków/kolegi z którym jesteśmy/brat Stanisław i ja/ na zdjęciu wykonanym w 1944 roku - a jest nim: Władysław Iwko. Niestety już nieżyjący. Nie udało się nam z nim spotkać! Pomocy w ustaleniu nazwiska pomogła wydatnie Pani Gadzałowa /ciocia Agaty Kupracz/zamieszkała w Przystawach,na spotkaniu Kresowian w dniu 4 lipca 2015 r. A zatem mylnie podawałem nazwisko "Matyszczuk,Matysko". Proszę zatem o sprostowanie i wprowadzenie pod zamieszczonym zdjęciem właściwego nazwiska. Przy następnej wizycie w Darłowie,Przystawach ,wraz z bratem spotkać się z dziecmi Władysława!
Pozdrawiam i życzę dalszej pracy twórczej i podtrzymywania naszej więzi kresowej

Autor wpisu:
ewa rudzka
Data:
2015-09-06 18:22:28
e-mail:
ewarudzka00@wp.pl
Strona www:
Poszukuję informacji o naszym dziadku Franciszku Rudzkim synu Stefana i Agnieszki Z d.Mazurek,Dziadek Franciszka miał na imię Piotr.Franciszek pochodził z Jankowiec ,wsi której mieszkańcy zostali wymordowani przez UPA w dn.30.08.1943 r.Zoną Franciszka była Antonina z d.Szewczuk która zmarła w 1940 r. jest pochowana w Rymaczach.Franciszek miał rodzeństwo:Franciszkę,Karola,Karoline,Stanisława Annę.Dziećmi Franciszka byli:Józef,Józefa Jan .Wszystkie dzieci cudem uratowały się z rzezi.Ciocia .Wówczas 9 letnia Józia z 2 letnim Jankiem zdołała uciec.Dzieci uratowali sąsiedzi zabierając je na furę.Nie wiem jak uratoeał się 8 letni Józio.Reszta rodziny zginęła.Dziadek Franciszek Rudzki był żołnierzem 27 WDP AK ps.Wiśnia.Była bym wdzięczna za informacje dotyczące rodziny Rudzkich z Jankowiec..Może ktoś jest w posiadaniu zdjęć tej rodziny lub zdjęć dziadka z 27 WDP AK.

Autor wpisu:
Ewa
Data:
2015-06-11 22:56:16
e-mail:
ewarudzka00@wp.pl
Strona www:
Poszukuję wiadomości o rodzinie Rudzkich.Mój teść Józef Rudzki urodził się w Rymaczach
20.12.1935 r. Dziadkowie to-Antonina z domu Szewczyk i Franciszek Rudzki. Była bym wdzięczna za informacje na temat mojej rodziny.

Autor wpisu:
Stanisława Węgorek [Macegoniuk]
Data:
2015-05-10 11:25:02
e-mail:
lotos257@wp.pl
Strona www:
Pielgrzymka na Wołyń !!

Spotkali się Kresowianie
Jak zwykle w drodze na Wołyń
To tylko był jeden temat
Dotyczył on przodków wspomnień .

I tak od słowa do słowa
Rozmowa się rozciągała
A wszystkim nam Kresowianom
Rodzina się powiększała.

Bo wszyscy nasi przodkowie
Tak wielkie więzi trzymały
Że gdzieżby głębiej nie sięgnąć
Odtwarzał nam się ród cały .

I jak to dobrze nam razem
Mogiły blizkich odwiedzać
Popatrzeć na re tereny
Skąd mamy nasze korzenie .

Zostały tylko wspomnienia
Co przekazali nam starsi
I my też dalej przekarzmy
By nigdy już nie zagasły .

I niechaj nasza historia
Nie wymazuje tych zdazeń
Niech młodsze pokolenia
Znają tych wiele wydarzeń.

Niech odwiedzają te miejsca
Zapalą świeczkę za zmarłych
I z wielką sobie nostalgią
Na wszystko w górę popatrzą .

Autor wpisu:
Anioł
Data:
2015-05-09 03:01:54
e-mail:
qntykwariat_kresowy@o2.pl
Strona www:
http://zabugiem
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=927464273985422&set=a.326863700712152.82905.100001655746638&type=1&theater
Zaprowadź nas dzisiaj szczęśliwie pielgrzymów z całej Polski do Rymacz, do świątyni sługi Twojego świętego Izydora. Prochom naszych Przodków, dozwól stanąć razem z nami na modlitwie w kościele św. Izydora. Niech zagrają organy i chór przedwojenny zaśpiewa - a Ty Matko Najukochańsza płaszczem ocal Rymacze i Jagodzin i wszystkie spalone wsie, ponad 400-sta na Wołyniu i zachowaj je , przyszłym pokoleniom - gdy Bóg każę wracać nam, na dawne sadyby, by służyć ku chwale Twojego Syna Jezusa Chrystusa . Króluj nam!.

Autor wpisu:
Wito
Data:
2015-04-23 14:01:08
e-mail:
Strona www:
http://www.gramark.com.pl
Pozdrawiam gorąco!

Autor wpisu:
Krzysztof Kołtun
Data:
2015-04-04 07:42:22
e-mail:
Strona www:
Z powinszowaniem
Odezwie się dzwon z Lubomla
- obudzi niejedno serce.
Świtem - Chrystus z chorągwią
Zmartwychwstanie , po męce. / K. Kołtun 2015 r./
Radości i wesela serca - po Zmartwychwstaniu, przy stole z święconym jajkiem , na bezrok - czuwajcie! Niedługo odpust św. Izydora, pakujcie tobołki i na nasze zagony , pokłonić się świętemu i Przodkom na Wołyniu. Czekaja na nas! Juz powychodzili do traktu i wygladają, nasłuchyją naszego majowego śpiewu... KK

Autor wpisu:
Sławomir Tomasz Roch
Data:
2015-04-01 21:55:50
e-mail:
rycerzniebieski@wp.pl
Strona www:
Serdeczne życzenia z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego 2015 r. wraz z przepięknym filmem o Męczeństwie Kresowian, zasyłają z Watford Sławek i Marysia Roch. W ten przedziwny poranek Wielkanocny, życzymy Wam Rymaczanie gorąco, by radość napełniała serca i rodzinne domy, a wdzięczne Alleluja gromko wyśpiewywały usta. Byśmy raz jeszcze wyznali wiarę szczerą, tak prostą w moc Zmartwychwstałego Pana, a zaraz smutek i noc się zatraci, dzień nasz się rozjaśni i życie odmieni. Niech ten błogosławiony czas zaowocuje zatem dobrem i wszelką pomyślnością w naszym życiu. Naturalnie dużo wzajemnej miłości, życzliwości, smacznego jajka, święconki, obfitości ciast i b. mokrego śmingusa-dyngusa. Z naszej strony pragniemy zapewnić każdego z Was drodzy, że już od dawna jesteście żywo obecni w naszej modlitwie. Gorąco Was wszystkich Kresowian i miłośników Kresów raz jeszcze pozdrawiamy i całujemy. Alleluja! Chrystus Pan Zmartwychwstał.....

P.S.
Jest to jeden z najpiękniejszych filmów o losach Polaków na Kresach, jaki w swoim życiu widziałem. Jestem całkowicie przekonany, że jeszcze dziś winien go zobaczyć każdy Kresowianin oraz każdy kto szczerze miłuje Kresy. List z tym bezcennym dokumentem: "Utracone dzieciństwo", otrzymałem pocztą mailową 27 września 2013 r. od Pani Aldony, córki Tadeusza Kołtowskiego ur. 05 września 1939 r. we wsi Ozierna pow. Zborów, woj. Tarnopolskie. Pan Tadeusz mieszkał ze swoją rodziną pod lasem, to była kolonia polska, było tam parę domów polskich. Naturalnie mieszkały tam także rodziny ukraińskie, gdyż takie przemieszanie ludności na Podolu, było czymś powszechnym. Rodzice Pana Tadeusza to Wincenty i Franciszka Kołtowscy, Męczennicy ukochanej Ziemi Tarnopolskiej.
Oglądałem na gorąco ten film (24 min) i jestem b. wzruszony! Słyszałem i czytałem już wiele w swoim życiu, ale historia tego Pana jest po prostu wstrząsająca, ale zarazem, jakże pięknie przedstawiona! Raz jeszcze zachęcam wszystkich Kresowian i miłośników Kresów, by jeszcze dziś przekonali się o tym osobiście. W tajemnicy przeżywanej w tych dniach radości ze Zmartwychwstania Pana Jezusa, będzie to rodziło w nas zbawienne i ponadczasowe owoce. Zaś Pani Aldonie gorąco dziekuję raz jeszcze za ten piękny materiał filmowy. Film został nakręcony przez przyjaciół Pani Aldony, nauczycieli: Grzegorza i Małgorzatę Noculak oraz grono uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach i jest dostępny na Youtubie pod hasłem: utracone dzieciństwo film.
Sławek i Marysia Roch

Autor wpisu:
Stanisława Węgorek [Macegoniuk]
Data:
2015-03-31 18:58:45
e-mail:
lotos257@wp.pl
Strona www:
Życzenia Wielkanocne!!!

Wesołego Alleluja
Na te Wielkie Święta
Tradycyjnie śmigusa
Niech kazdy pamięta .

Jajeczka święconego
Wędzonej szyneczki
Baranka cukrowego
Kurczaczka drożdżowego .

Jak najwięcej zdrowia
I zadowolenia
Rodzinnych spotkań
Słoneczka jasnego .

Modlitwy za zmarłych
Co gdzieś pogrzebani
Pomocy bliźniemu
Aby z nami trwali .

Autor wpisu:
Art
Data:
2015-03-05 18:39:32
e-mail:
arudzki@op.pl
Strona www:
Witam.
Poszukuje kontaktu z panią

Heleną Kuźmińska - Durasiewicz,

która dodała swój ród do zakładki Rody i Rodopisy. Posiadam pare informacji, którymi chciałbym sie podzielić.

Autor wpisu:
EDYTA SZTANGIERSKA-MASŁOŃ
Data:
2014-12-22 13:16:12
e-mail:
edyta.maslon@op.pl
Strona www:
Witam serdecznie, jestem wnuczką Marianny Tołysz zd. Stachniuk urodzoną 19.09.1911 roku w Rymaczach. Z wielkim sentymentem śledzę stronę o Rymaczach. Z racji tego, iż moja babcia dożyła sędziwego wieku 101 lat, zachowując do końca jasny umysł, miałam okazję wysłuchać wielu wzruszających opowieści o tych stronach. Czuję przez to jakąś magiczna więź z miejsami o których tak często opowiadała mi babcia. Dziękuję twórcom strony za to, że choć wirtualnie mam okazję "przechadzć" się po Rymaczach. Z nadzieją, że może kiedyś osobiście odwiedzę Rymacze ślę życzenia: Nadziei- by nie opuszczała, radości- by rozweselała, miłości- aby obrodziła i radości aby zawsze była! Wesołych Świąt!

Autor wpisu:
Sławomir Tomasz Roch
Data:
2014-12-21 14:23:17
e-mail:
rycerzniebieski@wp.pl
Strona www:
Gorące i serdeczne życzenia radosnych i rodzinnyh Świąt Bożego Narodzenia 2014 życzą Sławek i Marysia Roch z Watford, Londyn. Prosimy dziś przychodzącego maleńkiego, nagusieńkiego Boga, prosimy w tajemnicy Betlejemskiej stajenki o Boże łaski, o Boże dary dla Pana Krzysztofa i Rafała oraz dla Was wszystkich Rymaczanie, tak bardzo nam drogich. W klimacie pachnącego, leśnego drzewka, bombek, pysznych cukierków i przedziwnych lampek, niech płynie z naszych serc, cudownie kojąca kolęda. Tradycyjne potrawy wigilijne niech ubogacą nasz polski stół, niech zgromadzi się przy nim cała rodzina i niech nie zabraknie dziś miejsca dla jeszcze jednego Gościa. Niech nie zabraknie sianka pod bialusieńkim obrusem, góry prezentów pod drzewkiem, kolędników mrowia we drzwiach, a za oknem siarczystgo mrozu, białego dywanu i pierwszej gwiazdki. Życzymy gorąco, by Boże błogosławieństwo zagościło w Waszych domach, rodzinach i pozostało z Wami na cały następny, nowy i daj Boże lepszy rok. Hej Kolęda, Kolęda.....


P.S.
Kresowianie są dziś jak złote ziarna rzucone z woli Bożej Opatrzności na czarną i żyzną, choć bywa także na twardą i kamienistą Ziemię Polską. Rozsiani gęsto po wszystkich zakątkach naszej Ojczyzny, a nawet po wszystkich kontynentach świata, wszczepiają w nowe wspólnoty lokalne, swoje bogate, kresowe tradycje, dzieląc się hojnie swoimi przyrodzonymi darami, boć przecież tych dóbr osobistych, zwykle ze sobą wygnańcy i tułacze nie mieli. Wszystko zostało bowiem na wschodzie 70 lat temu. I ci z Wołynia i ci ze Lwowa i ci z Wilna i ci spod Nowogródka, większość z nich przybywała w nowe miejsca w ostatnich koszulinach i z tą ostatnią, przysłowiową krowinką, jedyną żywicielką. I choć przesiani przez los: „jak kamienie rzucone na szaniec”, wieźli ze sobą żar miłości, wiary, pokoju i nadziei na lepszą jeszcze przyszłość. Był z nimi pielgrzymujący po Ziemi i przez pokolenia Kościół, lecz był Ktoś jeszcze......
opowiada o tym barwnie Pan Stanisław Syzduł w opracowaniu: "Na straży kresowej rodziny".

Autor wpisu:
Stanisława Węgorek [Macegoniuk]
Data:
2014-12-17 14:43:19
e-mail:
lotos257@wp.pl
Strona www:
Życzenia Świąteczne !!!

Gdy pierwsza gwiazdka na niebie wstaje
Dzieci przez okno ją wyglądają
I proszą mamę ,aby w tej chwili
Usiąść przy stole wigilijnym .

Ile radości dzieci w sobie mają
Gdy na choinkę spoglądają
I na opłatek poświęcony
Kiedy on w końcu będzie zjedzony .

Lecz jak tradycja nakazuje
Najpierw kolędy odśpiewujemy
Smakujemy wszystkie wspaniałości
Oraz życzymy sobie nawzajem serdeczności

Gdy już się trochę posilimy
Do rozdawania prezentów przystąpimy
A wtedy każdy słucha szczerze
Czy i jemu prezent się należy .

I choć tych Świąt z niecierpliwością czekamy
To bardzo chętnie wspominamy ,
Że Jezus w stajni narodzony
Zostawił nam świat zbawiony .
.

Autor wpisu:
Ela
Data:
2014-12-12 20:49:40
e-mail:
pegajer@hotmail.com
Strona www:
Z okazji zblizajacych sie Swiat Bozego Narodzenia przesylam wszystkim Rymaczanom wiersz K.I.Galczynskiego:
...A juz ojciec mruga na matke,
ze wzeszla gwiazdka na niebie
i czas sie dzielic oplatkiem.
Wiec podchodza wszyscy do siebie
i serca drza uroczyscie
jak na drzewie przy lisciach liscie.
Jest cicho, choinka plonie
na szczycie cherubin fruwa...

Autor wpisu:
Józef Jeżowski
Data:
2014-11-21 12:28:25
e-mail:
jezyk40@op.pl
Strona www:
http://poezja120.pl.tl
Piękna, wielotematyczna, świetnie prowadzona barwna stronka. Moje gratulacje dla autorów stronki

Autor wpisu:
Józef Prończuk
Data:
2014-11-15 23:24:23
e-mail:
jozefpronczuk_1938@o2.pl
Strona www:
Próbuję bezskutecznie ustalić nazwisko i imię kolegi z którym występujemy na zdjęciu/ostatnie w galerii rodu Prończuków/ w trójkę -ja z bratem Stanisławem oraz..i tu jest problem.Miał na imię Adam-tak zapamiętałem- nazwisko Matyszczuk bądź Matysko. Zdjęcie zostało wykonane w 1944 r. przez oficera wermachtu -latem-tuż przed wkroczeniem wojsk sowieckich.Moja prośba ,a szczególnie do ,żyjących jeszcze mieszkańców Kupracz- tych nieco wcześniej urodzonych- o pomoc. Może znajdzie się ktoś rozpozna tego młodzieńca. Był w moim wieku. Pozdrawiam wołyniaków.

Autor wpisu:
jolanta gryciuk
Data:
2014-11-13 19:49:26
e-mail:
jolantahh@onet.pl
Strona www:
Moze ktos sie odezwie i cos powie na temat moich dziadkow mieszkajacych prawdopodobnie w Rymaczach.Moja babcia Anna gryciuk i dziadek andrzej gryciuk.Dziadek ur,20.11.1896

Autor wpisu:
art
Data:
2014-10-25 00:04:43
e-mail:
arudzki@op.pl
Strona www:
Posiadam oraz poszukuję informacji o rodzinie RUDZKICH, CZERYNÓW z Rymacz oraz KOZŁÓW z Terebejek (kolonia Strzelecka). Szukam również informacji o samej wsi Rymacze (gdzie,kto mieszkał, pod jakim nr, jakich miał sąsiadów, może jakieś szkice, mapki). Tworze moje drzewo genealogiczne i nazbierałem trochę informacji o tych rodach, głównie z 19 wieku i 4-5 lat 20 wieku, więc służę pomocą.

Autor wpisu:
George Perantoni
Data:
2014-08-10 18:36:19
e-mail:
perantoni2orlando@hotmail.com
Strona www:
http://www.leopolis.us
Thank you for having invited me to sign your guestbook ... and above all, thank you for keeping the flame lit on the Polish memories of Lwow and the Kresy, where my father was born and grew up happy ... until 1 September 1939. His love for Lwow has carried on to me.

Autor wpisu:
Krzysztof Kołtun
Data:
2014-08-09 06:23:12
e-mail:
antykwariat_kresowy@o2.pl
Strona www:
http://antykwariat-kresowy.pl
https://www.youtube.com/watch?v=16DIBHOKn7g
zapraszam serdecznie, sierpniowy prezent Kresowianom

Autor wpisu:
lola
Data:
2014-08-05 23:37:39
e-mail:
lolawojcik@wp.pl
Strona www:
Interesuje mnie wyjazd do Wilna. Proszę o szczegóły na w/w adres e mailowy. J.W.

Autor wpisu:
Krystyna zd. Rudzka
Data:
2014-07-24 14:32:12
e-mail:
kr.siemiatkowska@gmail.com
Strona www:
Witam. Jestem wnuczką (mam 61 lat) Pawła i Anastazji Rudzkich. Mój ojciec Jan Rudzki urodzony dn. 21.09.1921roku w Rymacze był ich najmłodszym dzieckiem. Miał brata Michała i siostrę Karolinę z domu i z męża Rudzką. Był w partyzantce, walczył w obronie ludności polskiej na Wołyniu. O tym okresie jego życia wiem bardzo niewiele. W zeszłym roku odwiedziłam Teosin wraz z siostrą. Mieszka tam rodzina mojego ojca. Dowiedziałam się o faktach z jego życia , których w ogóle nie znałam. W partyzantce nabawił się gruźlicy z , którą walczył do końca życia tj do28.09.2000r. Zaraz po wojnie musiał wyprowadzić się z rodzinnego domu, wyprowadził się do Torunia. Nie jeździliśmy do Teosina z uwagi na dużą odległość od Torunia.

Autor wpisu:
Rafał Kołtun
Data:
2014-06-27 18:28:28
e-mail:
Strona www:
Pełna fotorelacja z VI Zjazdu Kresowian i Ziemi Lubomelskiej jest już dostępna. Zapraszam do oglądania. Pozdrawiam

Autor wpisu:
Krzysztof Kołtun
Data:
2014-06-04 05:52:12
e-mail:
antykwariat_kresowy@o2.pl
Strona www:
http://www.antykwariat-kresowy.plwww.rymacze.pl
Przez Rymacze płynie Hapka – rzeka niby potulna ale rwąca. Jej imię z chachłackiego znaczy – tyle co „ buzia” . „buziunia”.
Opowiadają najstarsi , że każdego roku topiła ludzi, niosła topielców niewiadomo skąd, pod most pod kościołem… Ech! Nieraz na Dni Krzyżowe , szli z procesją na mościk - koło kolei – święcili rwące wody, niedobre z ukraińskiego chutory , gdzieś, tam bijące źródłem . Mówiono zwyczajnie - jak się nie uspokoisz – to , strzele w chape! / czyli udrze w twarz/ Widocznie /Rymacznom przez wieki, ta Hapka dopiekła.
Postawali w progu, nastawili hapy.
Ani to nie panny, ani wilkołaki…
/ tak śpiewali ukraińskim surowcom /zaporożcom / ot nieproszonym gościom, którzy ochoczo przychodzili na polskie wesela/…. Nie daj Boże! KK

Autor wpisu:
Rafał Kołtun
Data:
2014-06-02 05:22:57
e-mail:
Strona www:
Poprawiono dodawanie wpisów do księgi gości na www.rymacze.pl

Autor wpisu:
ANDZREJ WEREMKO
Data:
2014-05-06 13:36:18
e-mail:
misiek100o@onet.pl
Strona www:
WITAM jak wielu z nas szukam korzeni swego rodu WEREMKO Dziadek JULJAN WEREMKO prawdo podobnie pochodził ze(toporów/ styrzynica !?/??) mieszkał z żoną Józefą z domu URBAN w FALENICY koło warszawy miał 3 siostry mieszkały w BIAŁEJ PODLASCE jeśli ktoś ma wiedze na temat rodziny (W świecie są 584 osoby noszące to nazwisko)W WIELU KRAJACH czas nas rozsiał pozdrawiam dzięki za wszelką informacje

Autor wpisu:
Stanisława Węgorek [Macegoniuk]
Data:
2014-05-02 14:12:47
e-mail:
lotos257@wp.pl
Strona www:
Nasze pielgrzymowanie !!!

Jak co roku na początku maja
Grupa kresowiaków na Wołyń się udaje
By w odpust w Rymaczach i parafji Luboml
Złożyć hołd rodzinom co leżą tam długo .

Palimy tam lampki ,wspominamy zmarłych
Aby w naszych sercach było jak najraźniej
Śpiewamy piosenki na tą uroczystość
I cześć im składamy na tą okoliczność .

A Pan Krzysztof dwoi i się i troi
Aby wszystkich kresowiaków zadowolić
Pokarze Rymacze jak dziś wyglądają
Odwiedzimy Panią Olgę i studnię Tołyżową .

Te kwitnące wiśnie i jezioro Oko
Te puste tereny ścielące szeroko
To tu na tych polach do czterdziestego piątego
Nasi potomkowie swe domostwa mieli .

A jakby Panu Krzysiowi było tego mało
Wspólnie z Panem Krzyżanowskim z Darłowa
Zjazdy Kresowe zorganizowali
Na których wszyscy razem się spotykają .

Dziękuję bardzo za tak ciężką pracę
Bo gdzie by nie spojrzeć to ciągle zobaczę
Naszych kresowiaków jak pięknie działają
I w ten sposób o naszych rodzinach historię przedłużają .

Autor wpisu:
Krystian
Data:
2014-05-01 06:43:12
e-mail:
Strona www:
Jaka wielka szkoda, że straciliśmy nasze Kresy... boli serce. Kiedyś rozmawiałem z Mieszkanka wsi Binduga, która dziś nie istnieje, przed wojną była częścią mojej ukochanej gminy Dubienka, pytając, jakie po tamtej stronie Bugu były wsie wymieniła też Rymacze, niestety nie spytałem o szczegóły dotyczące Rymacz... w naszej gminie były wioski Binduga, Bystraki, Kladniow, Wysock, niestety więcej nie wiem... eh, że dziś nie jest tak jak wtedy :( piękna inicjatywa ta strona! pozdrawiam :)

Autor wpisu:
Krzysztof Kołtun
Data:
2014-04-27 05:33:45
e-mail:
antykwariat_kresowy@o2.pl
Strona www:
http://www.antykwariat-kresowy.pl
Wczoraj na " Kresowym jajku" snuliśmy plany
VI Zjazdu Kresowian Ziemi Lubomelskiej i Wołynia
Patronem Zjazdu - jest Święty JAN PAWEŁ II / pisała już o tym "Niedziela" . Kresowianom , Którzy są w Rzymie na kanonizacji i Tym, którzy w domu, będą oglądać uroczystości w tv - malutka dedykacja, mój wczorajszy wiersz... Bądźcie Zdrowi! KK
Wigilia Narodu Polskiego
Janowi Pawłowi II w przeddzień kanonizacji w Rzymie

O świcie , przy jutrzence
z podróżnymi myślami
- idę za Tobą
z Polski,
ze Wschodu
od Bugu .
Ciemno - jeszcze
z konturów miasteczka
- dzwonnica podpiera krzyżem niebo.
Budzą się czarne ptaki ,
na żer za murami.

Wigilia tego cudu ,
którym wciąż nas karmisz
- życia o którym mądrym
aż się kręci w głowie.
Świętości do której nas
- ani przyrównać
przy stole z chlebem
i przy pieśniach Rodu.

Przy Twej postaci
z nas , są tylko cienie
idące od dzwonnicy
w stronę Jasnej Góry
- Twojej umiłowanej,
Niezwyciężonej nigdy,
przez wrogów ciemności..

Spojrzyj o świcie na nas
- bezdomnych, bez pracy
pogardzonych rządami
oślepłej Ojczyzny.
Po najsłabszych - Anioła poślij
niech prowadzi
- siły wspiera i cierpliwość mnoży.
Wodzowi , jeśli znajdziesz takiego
wśród ludzi
- daj charyzmę pokoju i dzielenia chleba.
A jeśli się jeszcze taki nie urodził
- spraw mu życie,
niech się tutaj rodzi ,
u biednej matki - taki ,
który z imienia,
będzie służył Polsce
i nas poprowadzi...

Wszak do Twego narodu
należąc - pragniemy
na głos Zygmunta - powstać z klęczek...
Chodźmy!

Twe Imię - niech nas błogosławi....

świt 26.04.2014 r. Chełm

Autor wpisu:
Agnieszka
Data:
2014-04-17 01:47:29
e-mail:
grabosia78@wp.pl
Strona www:
Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe,
napełni wszystkich spokojem, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Wesołego Alleluja!

< 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, >