Dodaj swój wpisData wpisu: 2020-03-30
Godzina:
12:16:21

Jesteś 40948 osobą odwiedzającą naszą Księgę.

Wszystkich wpisów: 568

 

Autor wpisu:
Józef Prończuk
Data:
2019-07-03 17:09:36
e-mail:
jozefpronczuk_1938@o2.pl
Strona www:
Rozpoczynając swój wpis,chciałbym przede wszystkim podziękować za wpisy gości,bowiem to świadczy jak jest nas ,potomków naszych przodków,naszych najbliższych a których już nie ma wśród nas- znaczna gromadka. Jest też prawdą że pomysł Krzysztofa, o utworzeniu tej strony był strzałem w "dziesiątkę" .Tym bardziej , że urodzonych jeszcze w IIiej RP a przed okupacją sowiecką,niemiecką i pamiętających o naszym "holokauście" ,jest już nie wielu. Jestem pod wrażeniem opisów ,słownictwa naszych Rodziców. Pamiętam ,gdy zacząłem nauki w szkołach średnich /Pabiqanice,Łódź/ jak koledzy naśladowali mój "zaśpiewny" głos. To się wynisło z domu. Przy tej okazji chcę też prosić o wsparcie/oczywiście nie finasowe/ tych nieco wcześniej urodzonych, o wzmiankach o korzeniach Rodziny Prończuków.To co mi się udało ustalić , wieś Nowiny,były tą miejscowością gdzie mieszkało sporo osób o tym nazwisku. Przy wydatnej pomocy ,mjego imiennika,Józka Prończuka,udało się ustalić iż jego pradziadek o imieniu Jan,był bratem mojego dziadka Szymona.Wiem, z przekazu Rodziców,było ich 5-ciu braci i dwie siostry. Jak dotąd nie udało mi się ustalić chronologii pokrewieństwa i pozostałych członków rodziny.Wiele osób o naszym nazwisku zostało zamordowanych w czasie "Rzezi",w 1943 i1944 roku. Pozdrawim wszystkich Kresowiaków.

Autor wpisu:
Barbara Rachowska
Data:
2019-06-23 15:10:26
e-mail:
basiarach@interia.pl
Strona www:
Dziękuję za pięknie przybliżony opisem X Kongres Kresowian. Czytałam i byłam wśród Was.
Moje korzenie po mieczu sięgają Wileńszczyzny, ale dzięki konkursom poezji kresowej i ludziom których w Chełmie poznałam, tragiczna historia Wołynia głęboko tkwi w moim sercu.
Panie Krzysztofie, życzę Panu siły i wytrwałości w pracy jaką Pan wykonuje. Dziękuję.

Autor wpisu:
Teresa Łysiak
Data:
2019-06-12 18:40:59
e-mail:
Strona www:
Serdecznie pozdrawiam organizatorów i uczestników X Światowego Kongresu Kresowian. Sercem jestem z Wami.

Autor wpisu:
Paweł
Data:
2019-06-12 09:18:52
e-mail:
Strona www:
Młodzież życzy udanego kongresu !

Autor wpisu:
Jeramy
Data:
2019-05-28 06:04:18
e-mail:
jeramyminns@123mail.org
Strona www:
http://bizchemical.com/board_kmpv94/2146442
My programmer is trying to convinche me to move to .net from
PHP.I have alway disliked the idea because of the costs. But he's trying none the less.

I've been using Movable-type on several websites
for about a year and am anxious about switching to another platform.
I have heard fntastic things about blogengine.net.
Is there a way I can import all my wordpress content into it?
Any help would bbe really appreciated!

Autor wpisu:
Krzysztof Kołtun
Data:
2019-03-24 23:23:37
e-mail:
antykwariat_kresowy@o2.pl
Strona www:
http://www.rymacze.pl
Pani Krystyno Cudowna!
Jakże barwnie i po wołyńsku opisuje Pani życie rymackie, zajęte mową, gwarą zabużańską. - A unidzi ło!to -a tutaj, oo!
Lejbiki, saczki, szarawary, szapki, pańczochi, szkarpety, soroczki, isionki ,zapuhaczki- ktos , ktoi był porozpinany i to niedbale w palcie - był rozhrybiestany!
-Zdziahajete żupańcie.... zdejmujcie żupan, ubranie... ja w tym wyrosłem, słuchałem cale zycie i nadal słucham strsze kobietyt , jak mówia gwara wołyńska... cudna, dziwna, ciekawa, nasza... Moje III tomy smutnych opowieści - Bestialstwo upa pod Lubomlem na wołyniu.... wielka proza , ok 1500 str. to uratowana, zapamiętana i zapisana przeze mnie wołyńska gwara, język moich bohaterów z Rymacz i okolicy... Wszystkim, którzy potrafi a mówi c wołyńska gwarą, zaproszę i powiadomię kiedyś, na takie a"wołyńskie wieczórki " - dziwne opowieści dziwnej treści.... Nie dajmy zapomnieć Wołynia, kultury, obyczajów i języka....
winszuje jarej wiesny!

Z ukłonem
Krzysztof Kołtun

Autor wpisu:
Krystyna Rybicka
Data:
2019-03-19 15:13:36
e-mail:
kryb51@op.pl
Strona www:
Mój Tato, Rymaczanin, na nowej ziemi nauczył się mówić prawie poprawnie po polsku. Mama nie starała się, nie zależało Jej. Przywiązana do rymackiej mowy mówiła po swojemu i miejscowi z kilometra poznawali że "zza Buga".
Funkcjonowały więc w maminym języku różne KOSTRULE, KORZINKI I LEJBIKI; kiedy owinęła mnie chustką i zawiązała ją z tyłu na szyi - to byłam ZAPUZIANA, a kiedy nie byłam uczesana, to bylam PATŁATA.Ale patłaty mógł być też puszysty sweter lub koc.Ząb nie wylatywał, tylko się WYKAŁATYWAŁ, a kwiaty na oknie namalowane przez mróz - to były ŁASONY.A kiedy uczyliśmy się pisać litery, to zanim opanowaliśmy sztukę pisania - stawialiśmy KULBAKI. W oborze natomiast stała CHUDOBA.
Ale najśmieszniejsze i zagadkowe było mamine ŁONDZIEŁO. Przypominam sobie, że w książce Romana Turka (polecam!) "Moja mama, ja i reszta" autor pisze, jak długo nie mógł zrozumieć o co chodzi w codziennym pacierzu. No bo: Ojcze nasz któryziest w niebie-to jeszcze jest do zrozumienia, ale dalej idzie "świędzieimiętwoje". Co to jest świędzie?! Aż któregoś dnia doznał iluminacji.
Ze mną było podobnie. Kiedy Tato pytał gdzie są np. grabie,Mama odpowiadała ałondzieło! Wiedziałam, co to znaczy, wynikało to z kontekstu, ale skąd się wzięło i dlaczego tak? Aż i mnie oświeciło.
Gdyby nas ktoś spytał gdzie są grabie, odpowiedzielibyśmy po prostu: tutaj.Są. Stoją na swoim miejscu. Gdybyśmy chcieli być bardziej wytworni-odpowiadająć na pytanie gdzie postawiliśmy np. fortepian, powiedzielibyśmy "a oto gdzie. Proszę , stoi w kątku salonu i pięknie się prezentuje.Trochę mniej wytwornie-jeśli chodzi o te grabie-podkreślając gapowatość pytającego który nie widzi stojących na swoim miejscu grabi, mogłoby być: a oto gdzie, o! Mniej starannie: a ot dzie, o!, a bardziej po wołyńsku: a on dzie, o! A stąd już tylko krok do maminego AŁONDZIEŁO!

I dialog Taty z Mamą wyglądał mniej więcej tak:
--Mania, a ty nie widziała dzie grabi?
--Ałondzieło!-odpowiadała Mama-taż stojo!!!

Ech, łza się w oku kręci...
Pozdrawiam.

Autor wpisu:
Krzysztof Kołtun
Data:
2019-02-13 06:54:41
e-mail:
antykwariat_kresowy@o2.pl
Strona www:
http://https://www.facebook.com/search/top/?q=rymacze%2c%20kr%c3%b3lewska%20wie%c5%9b%20na%20wo%c5%8
witam, informacje o które najczęściej pytają KRESOWIANIE

książka Bestialstwo upa pod Lubomlem na Wołyniu - jest dostępna tylko u mnie / 50 zł + przesyłka na odpust do Rymacz w 2019r / 11 maja/ zapisy u KK koszt 60 zł a 15/16 VI.2019 r. X Światowy Kongres Kresowian w Chełmie i odpust w Lubomlu /koszt 150 zł ( nocleg we własnym zakresie) ale wskażemy tanie i dobre hotele w Chełmie - najszybszy kontakthttps://www.facebook.com/profile.php?id=100000846875980 Rymaczan, Kresowian i Potomków prosimy o możliwie szybki kontakt internetowy - antykwariat_kresowy @o2.pl

Autor wpisu:
Krzysztof Kołtun
Data:
2019-02-05 08:17:24
e-mail:
antykwariat_kresowy@o2.pl
Strona www:
http://www.rymacze.pl
Moich dziadków , nie widziałem wcale.Piszę tylko "po cieniu" w trzech tomach - Bestialstwo upa pod Lubomlem na Wołyniu. Dziadek - po kądzieli - Józef Lewczuk mając niespełna 60 lat został zamordowany przez hadów ukraińskich w Wiszniowie pod Lubomlem, Był luty 1944r. Ukraińcy mscili Samoobronę w polskich wsiach, która dzieki Filipowiczowi, nie pozwoliła wymordować 4 wsi : Jagodzina, Rymacz, Kupracz i
Terebejek w sierpniu 1943r. Udławili się bulbowcy i nie dali rady.Potem wyłapywali pojedynczych Polaków, mordowali - żeby wymusi ć zeznania- kto jest w polskiej partyzantce. Dziadek Józef Lewczuk był pobożny, był śpiewakiem w kościele i na weselach, wysoki, czarny, kundziurawe włosy - chodził w spodniach galife i oficerkach. Miał żyłkę do handlu . Handlował końmi . w 1928 r. kupił u Radziwiłów w Ołyce - byczka rasy mi esnej, bułanego. wyrósł z niego potężny byk. Ważył 11 metrów i zapładnia do 1944 r. wszystkie krowy z okolicy. Ukraińcy, którzy nie mieli czym płacić - mieli za darmo, bądź za pomoc w plu. dlatego później odwdzięczyli si e i chutor Nowiny, został ocalony. siedem razy napadali na 5 polskich domów i siedem razy, ukraińcy z wilczego Przewozu - ostrzegli i zdążyli uciec w ostaniem momencie - napadali podstępem w biały dzień. nigdy nie widziałem fotografii dziadka - wszystko się spaliło. Był podobnież na Pielgrzymce w Częstochowie - Mężczyzn Diecezji Łuckiej na Wołyniu - ale i tego zdjęcia nie widziałem.. Pokażcie mi Ludzie mojego dziadka Józefa - za którego codziennie eis modlę.. KK

Autor wpisu:
Krystyna Rybicka
Data:
2019-02-04 22:58:08
e-mail:
Strona www:
Też chciałabym cofnąć czas, jak w tej ładnej piosence którą
słyszałam w radio w Dniu Dziadka. Pójść z Babcią w warkoczykach i
Dziadkiem w krótkich spodenkach na spacer, dowiedzieć się, co lubią,
czego nie znoszą i jakie są ich ulubione zabawy.

Wojna pozbawiła mnie bliskiej rodziny. Dziadka ze strony Taty
widziałam raz w dzieciństwie, ze strony Mamy - nie poznałam wcale:
urodziłam się dziesięć lat po Jego śmierci. Niewiele o Nim wiem, ale
wystarczająco, żeby myśleć o Nim z sympatią, jak o Dziadku-Kumplu.
Lubiłabym Go. Na pewno nie był typem młodzieńca na widok którego panny
zakochują się od pierwszego spojrzenia. W przypadku mojej Babci
"pierwszego wejrzenia"nie było. Kiedy przyszły swaty, Babcia,
17-latka,po prostu uciekła z mieszkania.Za drugim razem była już obecna,
ale "jeszcze ze sobą nie rozmawiali"-jak wspomina Mama w pamiętniku. Za
trzecim razem-proszę słuchać uważnie-RODZICE zanieśli na zapowiedzi.
Tyle było znajomości przed ślubem, nic więc dziwnego, że Babcia-jak
mówiła-NIE LUBIŁA swojego męża na początku wspólnego życia.
Babcia-kobieta słusznych rozmiarów i zdecydowanego charakteru patrzyła
na misiowatego Dziadka z góry: była wyższa od niepozornego, niewysokiego
męża.Ale za to w Rymaczach Dziadek dorobił się przydomku "Dobryj Stach",
więc i serce Babci zmiękło wobec Jego czułości, delikatności, szacunku
do wszystkiego co żyje. Żyli więc razem, rodziły się dzieci, potem
wnuki. Można by napisać "i żyli długo i szczęśliwie" gdyby pewnego
czerwcowego poranka świat nie przewrócił się do góry nogami. Kiedy
przerażeni mieszkańcy rzucili się do ucieczki szukając schronienia,
Dziadek nie uciekał.Poszedł wypuścić "chudobę", żeby nie spłonęła
żywcem. Zwierzęta ocalił, siebie-nie.Kula dosięgła Go na własnym
podwórku. Po przetoczeniu się krwawego walca który zostawił po sobie
zgliszcza i stosy trupów, rodzina rozpoczęła poszukiwania Bliskich
zamordowanych. Dziadka znaleziono... Po miesiącu.

Nie wiem, który wzgórek porośnięty trawą to grób Dziadka na cmentarzu
w Rymaczach. Postawiłam więc symboliczne światełko wszystkim
zamordowanym w tym dniu po prostu w kępce trawy zarastającej pracowicie
cmentarz.Szkoda, że nie poznałam Dziadka-Dobrego Stacha, wujka Józika,
wszechstronnie utalentowanego kierownika szkoły.,wujka Andrzeja,
eleganta z błękitnymi oczami i kręconymi włosami...

A Wy, szanowni potomkowie Rymaczan, jak wspominacie swoich Bliskich
Niepoznanych? Napiszcie o Nich! Ocalimy Ich od zapomnienia.

Autor wpisu:
Krystyna Turkowska z d.Kupracz
Data:
2018-12-22 21:51:37
e-mail:
Strona www:
Niech w Święta w Naszych domach zagości mądrość i zgoda,uśmiech i dostatek.Niech przez cały rok nie brakuje miłości .Przesyłam uściski i biały opłatek wszystkim Wolyniakom.

Autor wpisu:
Ela Gajer (z domu Staszkiewicz)
Data:
2018-12-22 01:44:55
e-mail:
pegajer@hotmail.com
Strona www:
Wszystkim Rymaczaniom oraz ich najblizszym zyczymy z okazji
Swiat Bozego Narodzenia
wielu glebokich i radosnych przezyc
oraz Blogoslawienstwa Bozego
w kazdym dniu nadchodzacego Nowego Roku

Ela z Piotrem

Autor wpisu:
Arkadiusz
Data:
2018-11-02 10:04:25
e-mail:
Strona www:
http://tutorialsnet.com
Bardzo ciekawa i potrzebna strona. Pozdrowienia dla autorów :)

Autor wpisu:
Tadeusz Błazik
Data:
2018-10-26 00:15:28
e-mail:
Strona www:
Dzień dobry wszystkim Rymaczom, dziś podczas pogawędki u sąsiadki o moim miejscu urodzenia, znalazłem przypadkiem tą stornę... Urodziłem się 10.06.1945 w Rymacze. Mój ojciec pochodził z Oktawin, podczas ucieczki zatrzymali się właśnie w Rymacze, żeby mnie urodzić. Niedługo po tym opuściliśmy te okolice udając się w lubelskie. Ostatecznie osiedli w Bieganowie koło Nowej Rudy na Dolnym Śląsku
Pozdrawiam serdecznie.
Tadeusz

Autor wpisu:
Krzysztof Kołtun
Data:
2018-10-15 09:23:32
e-mail:
antykwariat_kresowy@o2.pl
Strona www:
http://https://www.facebook.com/search/top/?q=rymacze%2c%20kr%c3%b3lewska%20wie%c5%9b%20na%20wo%c5%8
Dziękuję Pani Krystyno za wpis do Księgi Gości - zadumałem się po raz kolejny, Rymaczami... zamknę II tom - Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu, i pewnie to będzie cześć z pamiętnika p. Mamy, ale boje się ruszyć stamtąd jednego słowa... ale ten krzyżyk... on mnie wzywa. Pali mnie pamięć o naszych Polkach z Wołynia i każdego dnia, gaszę ją pisaniem.
Apel do Wszystkich, czytających te słowa - pomóżcie odnaleźć ostatnich ,żyjących świadków ludobójstwa na Wołyniu z pow. Luboml ,żebym mógł dokończyć tą książkę z ulgą ,że nie pominąłem dołów z kośćmi o których już nikt nie pamięta. Udostępnijcie zapiski, wspomnienia, fotografie z okolic Rymacz - już po nas, nikt tego nie zrobi... Pozdrawiam - Boże dopomagaj! Wszystkim, którzy pamiętają o zamordowanym i spalonym Wołyniu.. Krzysztof Kołtun

Autor wpisu:
Krystyna Rybicka
Data:
2018-10-11 15:11:39
e-mail:
kryb51@op.pl
Strona www:
"W 1943 roku - pisze Mama w swoich wspomnieniach - na żniwa przeprowadziliśmy się do nowego mieszkania, ale uciechy nie ma, bo słyszymy co robią Ukraińcy z Polakami. (…) Z męża rodziny zostało tylko kilka osób, ponieważ mieszkali na Woli i w Ostrówkach. Siostrze wujecznej poodcinali nogi i ręce piłą.(…)Mojej mamy stryjeczną siostrę przerżnęli piłą. Znów w Kątach naszych kuzynów 9 osób wrzucili do studni. Do naszej wsi wszyscy ludzie się zjechali z okolicznych wiosek.Zaprzęgnęliśmy konia, dzieci na wóz i pojechaliśmy do cioci do wsi. W sadzie było pełno ludzi. Każdy zabrał z sobą krowę, żeby chociaż dzieciom było trochę mleka. Krowy powiązali do płotów, to do wozów. Krowy ryczą, ludzie płaczą. Do szkoły poprzywozili rannych. Stamtąd wozili na stację i odstawiali do Chełma, do szpitala."
Czytałam to już wiele razy, zawsze ze ściśniętym gardłem. Bo jak czytać spokojnie, kiedy Mama pisze np.: "Zbliżała się noc. Mężczyżni obstawili wieś, żeby nie dopuścić Ukraińców. Pościeliłam dzieciom poduszkę pod płotem w pokrzywie. Pożegnałam się z mężem.Mąż odchodzi, a ja płaczę. Pytam: jak będą napadać, a ciebie nie będzie, to co mam robić? Mąż mówi: uciekaj do jeziora, to może w szuwarach się ocalisz. Była godzina 23'00. Sąsiednia wieś Terebejki pali się. Słychać już strzały. Kobiety wszystkie na nogach. Zaczęłam budzić dzieci, ale senne i nie mogę pobudzić (…) Położyłam dzieci na posłanie, a ten sam krzyż co go miałam w wojnę trzymam w ręce. Myślę: jak przyjdą mordować - to żeby zabili tak, żebym się nie męczyła."
Albo:" Wynosimy tłumoki na wóz..."
Zastanawiam się, co można - na Boga - zabrać na wóz zaprzężony w jednego konia?!
---najpierw rodzinę, dzieci.
---dokumenty, ważne papiery.
---pieniądze, może drobne kosztowności, jeśli były.
---pościel! Trzeba będzie gdzieś spać. Jeśli nawet na wozie, to pierzyna ochroni przed chłodem.
---ubrania. Trzeba się będzie przebrać, jeśli przyjdzie nam być dłużej poza domem.
---jedzenie!!! Trzeba przecież jeść! Więc chleb, dwa, może trzy bochenki, taki na naturalnym zakwasie długo trzyma świeżość. Mleko, masło...co jeszcze? Może miód w słoiku, może trochę mąki w woreczku, gdyby udało się gdzieś ugotować nawarkę.
---jeszcze szkoda tych drobnych rzeczy: pamiątek, zdjęć, koralików, chustek... Trzeba zostawić, zakopiemy w sadku, jak wrócimy to...
---i krzyżyk! Koniecznie cudowny, bo ocalił życie w 41 r.- krzyżyk!
Jak zostawić resztę? czy serce nie pęknie?! Nowy dom, niedokończony jeszcze, a chudoba?!

Nie wsiadaj na wóz - mówi Tato do Mamy. Koń nie pociągnie. Idż tak długo, jak dasz radę. I poszli: Mama w ciąży, Tato z chorymi nerkami po pobycie w lagrze. I nie wrócili już nigdy.
---Nie lzia! - powiedział Ruski, kiedy po jakimś czasie Tato próbował wrócić do domu po zapasy żywności.- NIE LZIA!
Po dwóch latach "tymczasowości" osiedli na Kujawach, gdzie "Kujawiaki" jak mówiła Mama- nazywali Ich - Z A B U G O W C Y. Ta zabugowskość bardzo mi w młodości przeszkadzała, wstyd było się przyznać.

Dopiero teraz mogę z dumą powiedzieć:
Moi Rodzice urodzili się za Bugiem.
Na Wołyniu.
W Rymaczach.

Pozdrawiam Potomków Rymaczan a Panom Krzysztofowi i Rafałowi dziękuję za piękną stronę.

Autor wpisu:
Stanisław Krzywda
Data:
2018-10-07 10:19:06
e-mail:
krzywdzic1525@interia.pl
Strona www:
Wielki szacunek i ukłony dla autorów strony! Gdyby każde polskie gniazdo na Kresach miało Takich Opiekunów sytuacja wyglądałaby o wiele lepiej... Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za dalszy rozwój!

Stanisław, młode pokolenie Polaków pamiętające o Kresach

Autor wpisu:
Stanisława Węgorek [Macegoniuk]
Data:
2018-10-02 16:37:39
e-mail:
lotos257@wp.pl
Strona www:
Panie Krzystofie za Pana trud i pracę jaką Pan wykonuje i dzieli si e z nami Kresowianami w dowód wdzięcznosci ułożyłam ten krótki wierszyk.


Pamiętaj Drogi człowieku
Że zycie nie łatwe jest
By kroczyć prosto przed siebie
Jest wiele zakrętów też.
I aby dojść gdzieś do celu
I aby osiągnąć cos
Nie zważaj na swe przeszkody
I wszystko co dobre Bież .

Nie zapominaj o Bogu
A takrze o blizkich swych
Gdy możesz to ich Wspomagaj
I dobroć im zawsze Nieś
Jak wtedy wszystko jest piękne
I łatwiej przez życie przejść
Miej radość i miłoścć w sobie
I wszystkim Staraj się nieśc.

Wszystko co dawno minęło
Nie Staraj się nimi żyć
Bo najważniejsze w tej chwili
Pogodnym i zdrowym być
Miej zawsze uśmiech na twarzy
Staraj się rozsądnym być
Żyj tak jak Pan Bóg przykazał
I wszystkim nadzieję Nieś.

Autor wpisu:
Krystyna Sawicka (mama z domu Kozaczuk)
Data:
2018-09-22 09:11:37
e-mail:
krystynek-05@o2.pl
Strona www:
Panie Krzysztofie, Szanowni Państwo
dziękuję w imieniu mamy i swoim za miły i przywołujący wspomnienia wieczór. Zarówno modlitwa, odsłonięcie tablicy oraz rozmowy podczas spotkania pozwoliły na powrót do przeszłości, do chwil trudnych i miłych. To bardzo cenne, że mamy okazję do wspólnych wspomnień.
Wyrażam nadzieję, że będę mogła razem z mamą uczestniczyć w kolejnych takich spotkaniach.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników zjazdu.

Autor wpisu:
Ewa Koziara
Data:
2018-09-19 15:33:59
e-mail:
ewakoziara@autograf.pl
Strona www:
Pierwszy raz uczestniczyłam w Zjeździe Kresowian.
Kresy, ta mitologiczna i zarazem tragiczna kraina wróciła do mnie od kiedy zaczęłam wyjeżdżać na Wołyń, Ukrainę czy Białoruś - aby tam porządkować polskie cmentarze. Od trzech lat pracuję w CEiPM OHP w Białej Podlaskiej, jest to jednostka Lubelskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, która z kolei od 11 lat jest współorganizatorem ogólnopolskiej akcji porządkowania cmentarzy na Kresach. Każdy może wziąć w tym udział, wystarczy mieć paszport i się zgłosić. Wyjazd jest bezpłatny, organizator wszystko zapewnia, wystarczy mieć chęci do pracy - bo pracy jest dużo. Trzeba dbać o cmentarze już uporządkowane i cały czas odkrywane są nowe - zarośnięte krzewami i drzewami, zapomniane. Na początku młodzież OHP pytała zdziwiona, skąd tyle polskich cmentarzy za granicą? Teraz już takich pytań nie zadają. Ale ich pytanie, świadczy o tym, że inicjatywa ta jest bardzo potrzebna i powinna trwać jak najdłużej.
Wołyń zdecydował, że odnowiłam moją dawną znajomość na niwie literackiej z Krzysztofem Kołtunem. Jego wiersze też inaczej są czytane przeze mnie teraz niż były kiedyś. A książka o morderstwach UPA boleśnie dopełnia całości. Dobrze, że się ukazała.
I stąd moja obecność na VII Zjeździe Kresowian. Jestem pod wrażeniem, że ludzie Stamtąd rozrzuceni po Polsce i świecie przyjechali do Chełma aby zaświadczyć, że pamięć trwa. Dziękuję ludziom starszym, że pomimo coraz mniejszych sił przyjechali. Jestem pod wrażeniem zaangażowania młodszego pokolenia. Ta pamięć będzie trwała i to jest najważniejsze.
Przykre jest to, że podejmuje się różne starania aby tą pamięć zamazać i wymazać ze zbiorowej świadomości. Mam nadzieję, że w nowych programach nauczania historii w odnowionej VIII klasowej szkole podstawowej Wołyń i Polskie Kresy znajdą godne miejsce. Nie możemy zapomnieć ani o Wołyniu, ani o Ponarach, Katyniu i innych miejscach mordowania Polaków, tylko dlatego, że byli Polakami.
Gratuluję Krzysztofowi wytrwałości i cierpliwości. Krzysiu masz wdzięczność wielu, oni mają świadomość, że bez ciebie byłoby trudniej iść do tego domu, który każdy z nich nosi w sercu.
Uważam, że twoja wieloletnia praca i zaangażowanie powinno być zauważone przez władze miasta, powiatu, województwa lubelskiego. Takich ludzi jak ty potrzeba, żeby polskie serca biły nieprzerwanie i żeby ludzie nie wstydzili się swojej polskości.
Dziękuję Tobie, Jackowi i Ani za uroczy i bardzo przyjemny wieczór. Mam nadzieję, że nie zapomniesz o mnie przy kolejnych zjazdach.

Autor wpisu:
Bartosz Krzeszowiec
Data:
2018-09-17 22:08:47
e-mail:
Strona www:
VII Zjazd Kresowian w Chełmie zwołał ostatnich świadków historii i ludobójstwa na Wołyniu i zintegrował młodych. Byłem świadkiem odsłonięcia tablicy - ciemny mrok, złota wołyńska chorągiew, babciunie i młodzi w strojach wołyńskich i kiedy wszyscy za biskupem zaczęli się tłoczyć wokół drzwi dzwonnicy - wydało mi się, ze tłum duchów stał wokół - wszyscy Polacy pomordowani pod Lubomlem i malutkie dzieci, młodzież - wszyscy ( moja rodzina z Ostrówek też) a mówi historia, że było ich pomordowanych ponad 4 tys. spod Lubomla... Takiego zboru duchów jeszcze na Górce nie było.. Kto tego nie przeżył, nie wyczekiwał tej chwili - jest obojętny, chociaż z wołyńskiej rodziny, to jakby nie żył?

Autor wpisu:
Bartosz Krzeszowiec
Data:
2018-09-17 21:59:10
e-mail:
Strona www:
VII zjazd Kresowian

Autor wpisu:
Paweł Kontowski
Data:
2018-09-17 17:53:30
e-mail:
pawelkontos543@gmail.com
Strona www:
Dziękuję Wszystkim najstarszym , którzy się trudzili na Zjazd z podróżą i młodym, którzy chcieli się spotkać i poznać wśród wołyńskich rodzin. Przejechałem ponad 700 km i nie żałuje piękna sprawa podtrzymywania tradycji . Serdecznie dziękuje wszystkim organizatorom i gościom za zaangażowanie i pamięć oraz przybycie na tegoroczny VII ogólnoświatowy zjazd kresowian .

Autor wpisu:
Monika
Data:
2018-09-17 13:02:31
e-mail:
monika.grabowska55@gmail.com
Strona www:
„Kresowian zabito dwa razy, raz siekierami, drugi raz przez przemilczenie...”
Praca Pana Krzysztofa i jego współpracowników jest nieoceniona. Jest głosem naszych pomordowanych przodków, którym głos odebrano.
Przychodzi taki czas w życiu każdego człowieka, gdy zaczyna zastanawiać się nad sensem własnego życia, szukać własnych korzeni. Każdy potrzebuje przynależeć do jakiegoś miejsca, do ludzi. Ja swoje korzenie odkryłam ponad 10 lat temu dzięki Panu Krzysztofowi. Niezapomniane pielgrzymki, ogrom przekazanej wiedzy i łzy wzruszenia - to wszystko zawdzięczam Panu. W imieniu własnym i rodziców serdecznie dziękuję za organizację VII Światowego Zjazdu Kresowian Ziemi Lubomelskiej i Wołynia. Za możliwość uczestnictwa w spotkaniu tylu fantastycznych osób i poczucie Wspólnoty - dziękuję wszystkim z osobna. Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia na pielgrzymkach :)

Autor wpisu:
Ania
Data:
2018-09-16 20:53:33
e-mail:
Strona www:
W imieniu Wnuków, których Przodkowie oddali życie na Wołyniu lub byli świadkami nieludzkich dziejów, pragnę serdecznie podziękować za upamiętnienie Tych Ludzi i ufundowanie tablicy. Mozolna praca P. Krzysztofa i Komitetu Organizacyjnego przyniosła znakomity efekt i dzieło zostało ukończone. Poświęcenie tablicy w tak uroczystym dniu, jak Odpust na Górce, przy rzeszach wiernych, pielgrzymów i gości napawa radością i dumą, bo to szczególne święto. Wierzę, że Nasi Bliscy, którzy są nad nami, cieszą się, że wspominamy i tak uczciliśmy Ich pamięć i życie. Brawa dla Krzysztofa i Współpracowników!!!

Autor wpisu:
Teresa
Data:
2018-09-16 12:30:12
e-mail:
teresa.lysiak@poczta.onet.pl
Strona www:
Serdeczne podziękowania fundatorom tablicy upamiętniającej : 600 lecie istnienia Jagodzina i Rymacz 1417-2017, upamiętniającej tragiczne losy Polaków na całym Wołyniu oraz wszystkim uczestnikom VII Światowego Zjazdu Kresowian Ziemi Lubomelskiej i Wołynia. Dzięki Wam pamięć o naszych Przodkach o ich życiu, kulturze, o Wołyniu nie zaginie. Szczególne podziękowania dla p. Krzysztofa Kołtuna za siły, za serce , które włożył w organizację tego przedsięwzięcia , za wszystko.... Bóg zapłać.

Autor wpisu:
Jadwiga Szewczuk z d/Rekuta
Data:
2018-08-30 11:55:51
e-mail:
ecohome@interia.eu
Strona www:
Bogu niech będą dzięki za takich ludzi jak Pan Krzysztof,dzięki nim historia nie zaginie.
Korzenie to my ,przyszłość to nasze dzieci i wnuki.
Wołyń to pamięć którą należy przekazać by przyszłość nie umarła

Autor wpisu:
Krystyna Turkowska z d.Kupracz
Data:
2018-08-26 21:53:42
e-mail:
Strona www:
Chcę Was przekonać skromnym słowem do dalszego marszu ,że warto pomaszerować w stronę domu ,domu dziadków ,rodziców.Ten dom ich ,ten świat - był ich życiem .Pojawili się i zniknęli- jak w teatrze na scenie ,kurtyna opadła ,zgasły światła.Ta ich nadzieja wiązała się ze strachem czy jeszcze uda im się" zagrać" w życie na tej ich ukochanej , wołyńskiej "scenie"Ich nadzieja wiązała się ze strachem ku przyszłości i żalem za stratą ich rodzinnych stron. .Sama wiedza nie wystarczy- pomaga jej zaangażowanie, tak prosto i od serca.Pamiętajmy o nich tych , których już nie ma i o nas wołyńskich dzieciach i wnukach- wspierajmy się razem.Będziemy wspólnie tęsknić.
Czym byli nasi ? wołyńskie rodziny - widzami na scenie ,tylko sztuka była źle obsadzona,skończyła się tragicznie.Gdy weszło szczęście ( a byli tam szczęśliwi)tam zawiść , zło rozpoczyna oblężenie.Jest to skaliste dno prawdy-dotyczące potrzeby i umiejętności przepraszania.
Będziemy wspólnie świętować 600 lecie Rymacz i Jagodzina -nieobecni i Ci co przybędą .Panu Krzysztofowi podziękujmy za zaangażowanie fizyczne i emocjonalne,i przede wszystkim za rozwój edukacyjny i bezinteresowną pracę.

Autor wpisu:
Elżbieta Miśkiewicz
Data:
2018-08-24 17:44:10
e-mail:
ela1misk@o2.pl
Strona www:
Wzruszyłam się i popłakałam. Mamo, pięknie piszesz.

Autor wpisu:
Agnieszka
Data:
2018-08-24 13:46:25
e-mail:
agnieszka.slusarczyk78@gmail.com
Strona www:
Witam dzrodzy Kresowianie. Dziękuję pani Krystynie za przepiękny wpis. "Oni" tam są szczęśliwi. Żyją w blasku chwały Pana. Nam pozostały ku przestrodze dni potwornej zbrodni, ale także piękne wspomnienia, opowieści i tradycje. Nikt nam tego nie odbierze. Nie odbierze pamięci o przodkach. Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka

< 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, >