Dodaj swój wpisData wpisu: 2020-03-30
Godzina:
12:14:37

Jesteś 40948 osobą odwiedzającą naszą Księgę.

Wszystkich wpisów: 568

 

Autor wpisu:
Krystyna Rybicka
Data:
2018-08-23 17:31:41
e-mail:
kryb51@op.pl
Strona www:
Często śnią mi się Rymacze. Teraz, po majowej pielgrzymce - śnią się inaczej. Nie ma już niezamieszkałych, zarośniętych przestrzeni po których hula wiatr wyciskając łzy. Teraz - to są dawne Rymacze: chodzimy sobie, żywi i umarli po wsi i spotykamy coraz to nowych Bliskich-Kochanych. Oto na spotkanie wychodzi mój Dziadzio, drobny, niepozorny ale z sercem na dłoni DOBRYJ STACH i dołącza do naszej grupy i już rozkłada ręce na powitanie, bo oto - również drobna i niepozorna - wychodzi ze sklepu Buzia BABCIA RAKÓWCZENKA. Buzio stoi na progu i kłania nam się nisko, ale nie wchodzimy. Mamy jeszcze dużo do obejrzenia, zabieramy tylko ze sobą KORNIJCZUKÓW i idziemy dalej. A wszędzie witają nas znajomi mieszkańcy i albo dołączają do nas, albo uśmiechają się z otwartych okien lub machają zza sztachet. Oto sto przed swoim domem MUDRYJ PETRO zwany tak z powodu umiejętności doradzania w sprawach trudnych i wita się z nami radośnie.
I tak zbieramy po drodze coraz to nowych ludzi i nasz pochód robi się coraz liczniejszy.
- to wszyscy z Rymacz, dziadziu?-pytam zdumiona, oglądając się za siebie.
-z Rymacz, z Jagodzina i z sąsiednich wsi ale nie dam rady wymienić ci wszystkich. O, ten, to MATRON-Petruk z Terebejek - mówi Dziadzio - i MATROS-Stachniuk i BIŁYJ i KUROCZKA...A ten z boku to DEMKO i SZKOPKA. a za nimi MOROZ i MILIŃKIJ, i WORONA, i CYLORKA...
Pamiętajcie o nas -mówi Dziadzio pod koniec wędrówki - ale nie martwcie się. To w waszym świecie wszystko jest inaczej. W naszym Rymacze są takie jak były i wszystko jest na swoim miejscu: Bug, Oko, Hapka droga do kościoła... Zawiadowca Bondaruk jak dawniej odprawia pociągi z Dorohuska. na boisku szkolnym bawią się dzieci a z klasy dobiega pieśń śpiewana na głosy... W niedzielę twoja mama - mówi Dziadzio - jak zawsze idzie na sumę i jak zawsze wchodzi na chór a organista KOCZY jak zawsze nerwowo potrząsa skrzypkami słysząc niedoskonałość w głosie któregoś chórzysty. A pod wieczór - mówi Dziadzio - siadamy przed domem, twój tato brzdąka na mandolinie a mama z RÓZIO i FRANKIEM śpiewajo na głosy. I tak będzie do końca świata -kończy Dziadzio, a wszyscy uśmiechają się i machają na pożegnanie.
-Nu, budtie zdorowy.
-Do następnego snu, Dziadziu.

Zapomniałam zapytać Dziadka czy cała ta Jagodzińsko-Rymacko-Okoliczna pielgrzymka będzie obecna 7 września w Chełmie. I myślę sobie, że tak! Stawią się wszyscy w komplecie, przeczytają z wdzięcznością tekst na nowej, poświęconej Ich pamięci tablicy i razem ze swoimi potomkami zaśpiewają. Jakiż to będzie piękny chór!

Panu Krzysztofowi, współorganizatorom i wszystkim którzy pomogli w organizacji Zjazdu życzę, aby ten przysłowiowy ostatni guzik na który zapięta będzie uroczystość - wytrzymał i żeby wszystko pięknie się udało, a uczestnikom Zjazdu - wzruszających spotkań i głębokich przeżyć. Pozdrawiam serdecznie. KR

Autor wpisu:
Michał Tomasz Czerwonka
Data:
2018-08-16 23:32:27
e-mail:
harley@onet.eu
Strona www:
Pomimo ciągłej podróży- pracy po Europie pojawię się na VII Zjeździe Kresowian, chociażby po to, żeby spotkać znajomych z podróży po Kresach, powspominać i zaplanować nowe pielgrzymki. Podziwiam wytrwałość organizatorów i wspieram dobrym słowem. Czy będzie Medowucha i jakieś młode Kresowianki? Do zobaczenia na Zjeździe! M.Czerwonka

Autor wpisu:
Piotr Szelągowski
Data:
2018-07-19 17:35:08
e-mail:
bezprzesady.1@gmail.com
Strona www:
http://www.11lipca.com
Dzień dobry - zapraszam do współpracy. Wielkopolskie Stowarzyszenie Kresowe zajmuje się propagacja informacji o Kresach Wschodnich i o Ludobójstwie na Kresach. Pozdrawiam i zapraszam na nasza stronę, ale też i na mojego bloga, którego prowadzę od 10 lat - temat kresowy jest tam często poruszany: www.bezprzesady.com

Autor wpisu:
Elzbieta Gajer (mama z d.Weremko)
Data:
2018-07-08 23:22:10
e-mail:
elzgajer@gmail.com
Strona www:
Dzieki Krzysztofie za wszystko co robisz , by podtrzymc pamiec o naszych kresowych przodkach. Wielu z nich zostalo w bestialski sposob pomordowanych i trudno nawet znalezc miejsca gdzie zostali pogrzebani. Wiele osob , ktore uratowaly sie z tej rzezi (w tym moja S.P. Babcia Antonina Kapelan-Weremko) nidgy nie zapomnialy tych strasznych czasow.Nie zapomnimy tez o nich i godnie uczcijmy 75 juz Rocznice tych nieludzkich mordow .Modlmy sie za dusze tych niewinnych meczennikow.

Ela Staszkiewicz-Gajer

Autor wpisu:
Bartosz Krzeszowiec
Data:
2018-07-05 22:46:55
e-mail:
Strona www:
Ostatni świadkowie zbrodni ludobójstwa którego dokonali Ukraińcy w straszliwy sposób mordujac wszystkie polskie wsie Ostatni świadkowie to żywa historia Niech oglądając młodzi ludzie trzeba poznać historie Wolynia Dzięki tej stronie poznałem historie mojej rodziny w pobliskich Ostrowkach wymordowano rodzinę mojej babci Dziękuję Matce Polskiej i reżyserowi filmu K Koltunowi

Autor wpisu:
Michał Patryk Sadłowski
Data:
2018-06-15 13:35:33
e-mail:
m.sadlowski@ipw.com.pl
Strona www:
http://https://www.facebook.com/michalsadlowskiowschodzie
Pielęgnowanie pamięci o Kresach, a zwłaszcza o wielowiekowych tradycjach wielonarodowości oraz wielokulturowości, stanowi niezbędny element rozwoju i zachowania polskiej kultury narodowej. Cieszy inicjatywa i działalność p. K. Kołtuna i środowisk z nim współpracujących. Miejmy nadzieję, że młodzi ludzie, w których rękach leży przyszłość tego kraju, nie zapomną o Kresach.

Autor wpisu:
Krzysztof Dąbrowski
Data:
2018-06-15 12:39:34
e-mail:
simplyred2004@tlen.pl
Strona www:
Witam serdecznie.Strona przepięknie stworzona..Wielki szacunek dla Krzysztofa oraz Rafała Kołtun.
Jestem wnukiem Św.p.mojej babci Heleny Iwańczuk z domu Kornijczuk z Jagodzin oraz Św.p. dziadka Franciszka Iwańczuka z Rymacz.
Pozdrawiam serdecznie

Autor wpisu:
Krystian
Data:
2018-06-15 11:56:00
e-mail:
Strona www:
Świetna robota z tą stroną.
Sąsiednia - prawie wołyńska - Dubienka pozdrawia.

Autor wpisu:
Dariusz Butyrowski
Data:
2018-06-15 07:10:39
e-mail:
darek@gmx.de
Strona www:
Kresy, kraina naszych przodków na zawsze z naszych sercach.

Autor wpisu:
Krystyna Rybicka, Bożena Turkowska
Data:
2018-05-16 21:42:33
e-mail:
Strona www:
PANU KRZYSZTOFOWI I WSZYSTKIM WSPANIAŁYM LUDZIOM KTÓRZY OTACZALI NAS OPIEKĄ W CZASIE PIELGRZYMKI DO ZIEMI OJCÓW NASZYCH - DZIĘKUJEMY!

Autor wpisu:
BARTOSZ KRZESZOWIEC
Data:
2018-04-19 02:04:00
e-mail:
Strona www:
PODZIEKOWANIA WSZYSTKIM MLODYM POTOMKOM KTORZY CZERPIA SILE Z OJCOWIZNY PRZODKOW

Autor wpisu:
Jacek Iwko
Data:
2018-04-12 13:33:52
e-mail:
jacek.i@interia.pl
Strona www:
Serdecznie dziękuję Autorom za ich stronę www i wielką pracę, jaką wykonali i wciąż wykonują. Moi dziadkowie pochodzili z Kątów (bądź okolic, nie potrafię dokładnie zlokalizować), więc ta strona jest dla mnie szczególna. Pozdrawiam Autorów i wszystkich Czytelników.

Autor wpisu:
Piotr
Data:
2018-04-10 08:11:20
e-mail:
lowcakredytow88@o2.pl
Strona www:
http://www.lowcakredytow.pl
Bardzo lubię Twoją misję bo umiesz przekazywać wartościowe rzeczy ludziom.

Autor wpisu:
Teresa Łysiak
Data:
2018-04-01 17:33:17
e-mail:
teresa.lysiak@poczta.onet.pl
Strona www:
Serdeczne podziękowania za przepiękne życzenia świąteczne, za duży wkład pracy w kultywowanie kultury Wołynia za pamięć o Rymaczach za wszystko co do tej pory zrobiono dzięki stronie www. Rymacze ...
dziękuję Krzysztofowi i młodemu pokoleniu Rymaczan Rafałowi
Teresa Ł.

Autor wpisu:
Józef Prończuk
Data:
2018-03-31 20:56:41
e-mail:
jozefpronczuk_1938@o2.pl
Strona www:
Z okazji Świąt Zmartwychwstania Naszego Pana,Jezusa Chrystusa,składam Wszystkim Kresowianom ,Radosnych Świąt,Miłosierdzia Bożego,oby miłość gosciła w domach,abyśmy pamietali o naszych korzeniach i skąd pochodzimy.Niech Nasza Pamięć trwa i będzie przekazywana naszym dzieciom i wnukom.

Autor wpisu:
Bartek
Data:
2018-03-21 06:13:48
e-mail:
Strona www:
Nikt by nie przypuszczał iż do tego mogło dojść to co możemy zrobić to jedynie się modlić za pomordowanych

Autor wpisu:
Krystyna Rybicka
Data:
2018-03-06 17:34:43
e-mail:
kryb51@op.pl
Strona www:
Szanowni Państwo, Drodzy Potomkowie Rymaczan i okolicznych miejscowości! Moi Rodzice wyjeżdżając z Rymacz prócz dzieci i dobytku w postaci dwóch pierzyn i paru drobiazgów - zabrali z sobą i przywieźli w nowe miejsce- nieustającą tęsknotę za swoją Małą Ojczyzną, klimatem, zwyczajami, bliskimi.Mama powtarzała jak pacierz:"Gdybym miała skrzydła... gdybym miała skrzydła, poleciałabym choć na pięć minut, popatrzeć na miejsce, gdzie był mój dom, na drogę, którą chodziłam do kościoła, na Oko... pooddychałabym tamtym powietrzem..."Nie dożyła czasów kiedy mogłaby pojechać, tak, jak wielu innych starszych mieszkańców zmuszonych do ucieczki.ALE ZOSTALIŚMY MY:dzieci, wnuki, prawnuki, rozrzucone po świecie i na nas ciąży obowiązek złagodzenia Ich tęsknoty: pojechania TAM , powspominania, modlitwy, żeby można było powiedzieć: byliśmy, pamiętamy,będziemy pamiętać o Was i o Tych, co przed Wami mieszkali tam od stuleci. Będzie ku temu okazja!W dniach 7-9 września organizowane są uroczystości jubileuszowe 600-lecia Jagodzina i Rymacz, o których tak pięknie opowiada Pan Krzysztof w swojej poezji, w audycjach, książkach, na spotkaniach. Jedźmy! Do zobaczenia!

Autor wpisu:
Jozafat
Data:
2018-02-21 15:08:46
e-mail:
Strona www:
http://www.kancelariaprawnalodz.eu
W Rymaczach niezapomniany jest również kościół pw św. Izydora Oracza...

Autor wpisu:
Beata
Data:
2018-02-11 18:52:34
e-mail:
beata.gryniuk@hotmail.com
Strona www:
Witam i pozdrawiam wszystkich.
Poszukuję Pana Kontowskiego. Nie znam niestety imienia, wiem że wyjechał do Ameryki prawdopodobnie w 1928 roku.
Miał niesamowity głos i podobno był w radiu.
Jego żoną była Anna Kontowska (z domu nie znam) mieli jedną córkę Franciszkę. Będę wdzięczna za każdą informacje.

Autor wpisu:
Adam
Data:
2018-01-26 06:19:22
e-mail:
romanczuk@vp.pl
Strona www:
Panie Krzysztofie pełen Szacun dla Pana za to co Pan robi 🙂oby nie zapomniano tej historii naszej 🇵🇱 i tych jakże ciężkich wtedy chwil naszych rodaków dzięki którym teraz mamy co mamy☺️ pozdrawiam serdecznie 😉

Autor wpisu:
Kazimierz
Data:
2017-12-31 22:02:47
e-mail:
kjd1@wp.pl
Strona www:
http://www.kajadej.worpress.com
Krzysztofie, piewco kultury kresowej. Drodzy Kresowianie.
Z okazji Nowego Roku 2018 życzę wszystkiego co piękne, dobre i szlachetne; zdrowia i pogody ducha oraz wytrwałości w ocalaniu od zapomnienia kresowego dziedzictwa kulturowego. Szczęść Boże Wszystkim.

Autor wpisu:
Maria Ugniewska
Data:
2017-12-28 20:29:44
e-mail:
mariaugniewska@wp.pl
Strona www:
Audycja w Radiu Lublin 24 grudnia bardzo interesująca i wzruszająca- piękna opowieść o krainie przodków,słowa wypowiadane przez autora tak swojsko brzmiące,z szacunkiem po prostu cudnie. Wzruszyłam się bo Kresy to kraina moich przodków spod Lwowa z Sokolnik,a mnie coś tam ciągnie -nie potrafię tego zrozumieć..
Pozdrawiam serdecznie
Maria Ugniewska

Autor wpisu:
Adam
Data:
2017-12-25 07:44:40
e-mail:
adamkolnierzak@wp.pl
Strona www:
Dziękuję za to ze znalazłem się na tej stronie. Audycje których mogę słychać,książki i wiersze są Świetne:)

Autor wpisu:
Rodzina Koltun
Data:
2017-12-25 07:11:27
e-mail:
Strona www:
Serdecznie dziękuję za możliwość znalezienia się w stronach przodków wśród kościołów i wspomnień babilotow tamtych czasów pozdrawiamy z Sydney Singapuru i Fiji

Autor wpisu:
Aneta Kondracka
Data:
2017-12-24 23:05:12
e-mail:
Strona www:
Aneta Kondracka z domu Lewczuk.urodzona w Przystawach.gmina Malechowo

Autor wpisu:
Ela Gajer (z domu Staszkiewicz)
Data:
2017-12-23 20:18:29
e-mail:
elzgajer@hotmail.com
Strona www:
Niech Nowonarodzone Dziecie Jezus zostanie przyjete w sercu kazdego czlowieka i w Waszych rodzinach, aby mogla obfitowac laska chrztu swietego.
Ci, ktorzy odeszli do domu Ojca, niech otrzymaja Jego milosierdzie.
Ela Gajer z mezem (rodzina S.P.Mamy Heleny z domu Weremko-Rymacze)

Autor wpisu:
Krzysztof Kołtun
Data:
2017-12-17 07:33:32
e-mail:
antykwariat_kresowy@o2.pl
Strona www:
http://www.rymacze.pl
Świty

Wschodem słońca
z adwentowego horyzontu
- idziesz do nas
z malutkim Dzieciątkiem.

Nie wiadomo - gdzie drzwi otworzą
- zaparzą leśnej herbaty,
piernik na stół położą
- Witaj z Dzeciątkiem - powiedzą?

Przy każdym domu kuta brama
- za nia pies (rozdarłby ciebie.
Tutaj bogci, tam bogatsi
a gwiazdki - nie ma w oknie?

Jemioła wisi po pogańsku.
pod progiem szyszki i jałowiec...
Gdzie pójdziesz Panno po Roratach
- u kogo na schodach usiądziesz ?

Dokoła wieje grudnym śniegiem
- pszczoły się zbiły w senne kule.
Ludzie od siebie uciekają
i pustoszeją w sercach ule.

Jakiego miodu w kutii dadzą
- makiem, posypią pszennne ziarna?
Dokoła wieje w pustym sadzie
i gdzież Ty pójdziesz brzemienna Marjo?


w Krakowie - o świtach 17.XII.2017r. trzecia adwentowa niedziela - też smutna
Krzysztof Kołtun

Drodzy Przyjaciele Jagodzina, Rymacz i wołyńskiej okolicy!

Jeszcze kilka świtów i przyjdzie w blasku dzień KOLĘDY(po naszemu-wołyńska tak zwano ten dzień i niech na pamiątkę życia naszych PRZODKÓW pozostanie.Czuwajcie w te ranki i zmierzchy - Maryja idzie do Was, pocieszy i serce pokrzepi wiarą - bez niej, Rymaczanie nie potrafią żyć.Te adwentowe kilka ranków spędzam w Krakowie , mieści cudów i świętych ( polskiej baśni naszych czasów). zDAŻYŁY SIĘ W TE DNI - PROMOCJE MOJEJ KSIĄŻKI - "Bestialstwo upa pod lubomlem na Wołyniu" Nie do uwierzenia, ze miasto może być tak piękne i takie tłumy Ludzi - życzliwych i na pozór dobrych. Czy taką dobroć mamy w swoich miejscach życia? Niekoniecznie... stąd. z kościoła Mariackiego i królewskiego Wawelu - życzę WAM NA GODY - rymackiej-wołyńskiej radości, ANIOŁÓW POD OKNAMI I W DOMU, SERC PEŁNYCH SŁODKIEJ KUTII ( z babcinych rąk) I OPŁATEK ( z maminych , spracowanych , serdecznych rąk). Ktokolwiek będzie z WAMI - NIECH BĘDĄ BLISCY.BĄDŹCIE DUMNI, ZE JESTEŚMY Z TAKIEGO GNIAZDA NA WOŁYNIU, KTÓRE BÓG USTRZEGŁ PRZED LUDOBÓJSTWEM I ZOSTAWIŁ NAM MISJĘ - NIESIENIA W NIEDOBRY ŚWIAT - PAMIĘCI O ZAMORDOWANYM WOŁYNIU.NIEŚCIE JĄ Z POKORĄ.
WSZYSTKIM ŻYCZĘ POKOJU W SERCACH ,ZDROWIA I OBYŚMY SIĘ CHCIELI(żeby nam się chciało chcieć - jak mówił Wyspiański w "Weselu") SPOTKAĆ NA WIELKIM JUBILEUSZU 600-LECIA JAGODZINA I RYMACZ - termin wyznaczono i zapisano w księgach intencji Bazyliki NMP w Chełmie na dzień 7 /8 września 2018 r. I TEGO ŻYCZĘ - SPOTKAJMY SIĘ - ROZRZUCENI PO ŚWIECIE I POLSCE - BY UCZCIĆ KRÓLA POLSKI WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁĘ , NASZYCH PRZODKÓW - PRA-PRA-PRA DZIADÓW I PRA-PRA-PRA OJCÓW - PODZIĘKOWAĆ BOGU ZA ŻYCIE ICH, NASZE I LOSY POLSKI - BY NA KONIEC -WĘDRUJĄC DO LUBOMLA I RYMACZ NA CMENTARZE - POKŁONIĆ SI E ICH BIAŁYM KOŚCIOM...

śp.BRONKA FASTOWIEC (POETKA Z KAMIENIA i nie KRESOWIANKA)

"PAN KAZIO TĘSKNI ZA BINDIUGĄ ,
PANI JANECZKA ZA LUBOMLEM
A JA - ICH SŁUCHAM URZECZONA
I NIE POZWALAM - IM ZAPOMNIEĆ"BĄDŹCIE ZDROWI!

Krzysztof Kołtun pisane w Krakowie - świtem 17.XII.2017r.

Autor wpisu:
EDYTA
Data:
2017-12-10 01:44:24
e-mail:
edytamaslon@gmail.com
Strona www:
Kochani Rymaczanie!
Na zbliżające się świąteczne dni życzymy Wam wielu radosnych chwil w gronie rodzinnym, ciepła, życzliwości i wiary w to, że wraz z nadejściem Pana nastaną lepsze dni.
Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia z serca życzą: Tołyżowie, Stachniukowie, Kołtunowie i Rudzcy.

Autor wpisu:
Kris
Data:
2017-11-30 03:36:34
e-mail:
antykwariat_kresowy@o2.pl
Strona www:
http://www.rymacze.pl
Drodzy Kresowianie i Sympatycy Wołynia!
Obserwując od lat pracę duszpasterską księży – Polaków Andrzeja Kwiczali Andrzeja Ścisłowicza w Maniewiczach i Zdołbunowie – postanowiliśmy na dzień 2/3 XII.2017 r. odwiedzić te wzorcowe parafie z podarunkami od św. Mikołaja!
W obu parafiach działają Drużyny harcerskie. które opiekują się grobami Legionistów i Patriotów polskich – bez rozgłosu w mediach. Skromność i praca- to światło zadań harcerskich w tych , dawnych powiatowych miastach Wołynia. Będziemy z bukietem imieninowych kwiatów do obu solenizantów księży – Andrzejów !
Zwracamy się z prośbą o pomoc z organizowaniu : transportu na trasie Chełm – Maniewicze, Zdołbunów! oraz zgromadzeniu :czekolad , kawy i herbaty oraz starych i nowych :modlitewników, śpiewników, pisma świętego i różańców . Podarunków tych, nie będziemy pakować , żeby nikogo nie wyróżniać – rozdamy je prosto do rąk - Harcerzom obecnym na zbiórkach uroczystych – Harcerzy Polskich na Wołyniu.
Z uwagi iż nasza grupa „działania” w ostatnich 3 latach, podjęła się i wykonała kilka podobnych akcji: nie zrobimy tego sami. Dużym busem pojedzie z Chełma ok. 12 osób i dary od nas i od Państwa.
Zatem do świątecznego działania zachęcam i zapraszam LUDZI DOBREGO SERCA: Pieniądze na konto, można przesyłać ja na www.rymacze.pl

83 1940 1076 4583 5752 0000 0000

oraz numer rachunku walutowego
58 1940 1076 4583 6124 0000 0000

Krzysztof Kołtun, w tytule: rymacze.pl


Paczki z w/w artykułami do 15.XII.2017 r. na adres
NTK - Towarzystwo Rodzin Kresowych 22-100 Chełm ul. Katedralna 15/2
Wszystkim Darczyńcom – Bóg zapłać!
Akcję przedłu zamy do 15.XII.2017 r.
Z wołyńskim ukłonem – Krzysztof Kołtun

Autor wpisu:
Elzbieta Gajer (mama z d.Weremko)
Data:
2017-10-24 01:13:22
e-mail:
elzgajer@gmail.com
Strona www:
Witam wszystkich Rymaczan w Polsce i na calym swiecie.
Dziekuje Krzysztofie za dlugo oczekiwana ksiazke "Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wolyniu". Ciezko czytac ale trzeba o tym pamietac. Ja naleze do tego pokolenia, ktore sluchalo opowiadan Babci Antoniny (z domu Kapelan po mezu Weremko) o tym pieknym swiecie na Wolynskich Kresach. Jak wielu z nas nie dowiedzialam sie wiecej od mojej wspanialej Babci. Teraz staram sie znalezc kazdy okruch o zyciu i meczenstwie tych wspanialych ludzi. Moja mama zawsze mawiala : " jak ktos jest z Wolynia to dobry i szlachetny czlowiek".

< 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, >