Dodaj swój wpisData wpisu: 2020-03-30
Godzina:
12:12:43

Jesteś 40948 osobą odwiedzającą naszą Księgę.

Wszystkich wpisów: 568

 

Autor wpisu:
krystyna Turkowska z d.Kupracz
Data:
2017-10-17 20:51:55
e-mail:
jbturkowski@interia.pl
Strona www:
Panie Krzysztofie
Miałam przyjemność poznac pana w Darłowie podczas zjazdu Kresowiaków przyprowadziłam mamę ,która mieszkała w Stróżkachmiała 8lat. podczas rzezi wołyńskiej .Nie pamięta pan być może ale w Darłowie śpiewała panu piosenki a pan notował.Mój ojciec St.Kupracz mieszkał we wsi Kuśniszcze rodzice jako dzieci mieszkali prawie obok siebie .Rodzina ojca zamieszkała we wsi Porzecze k/o Darłowa natomiast rodzina mamy na Kujawach .pobrali się poznając na weselu.Ja ,siostra i brat urodziliśmy się w Darłowie ,obecnie mieszkam z rodziną w Płocku ale całym sercem jestem w Darłowie.Chłonę opowiadania o Wołyniu,podpytywałam ojca o tamte czasy ,właściwie wyciągałam od niego strzępy ale to co mówił było przerażające.Zmarł 2 lata temu.Mama pamięta ale mniej, ma 83lata ,Tak żałuję ,że wcześniej nie byłam uparta i dociekliwa ,nie pytałam ale ta beztroska młodość.Śledzę ,czytam,chłonę historię wołyńskiej rzezi.Mam ciocię w Porzeczu k/oJeżyc ,dużo mi opowiada,dużo pamięta.Jestem córką kresowiaków,wnuczką zarówno ze str. ojca jak i mamy.Podziwiam pana , zazdroszczę pasji.Być może, o czym myślę, dojadę wreszcie do Chełma i będę miała przyjemność uścisnąć panu rękę i pokłonić się.
Pozdrawiam życzę zdrowia dla pana i całej rodziny.

Autor wpisu:
Krzysztof Kołtun
Data:
2017-10-04 07:01:46
e-mail:
antykwariat_kresowy@o2.pl
Strona www:
http://www.rymacze.pl
Pytają Rymaczanie i okoliczne Rody, jak z naszą "szlacheckością"? Tłumaczę - gdzięki uprzejmości kilku osób, umiejących poszukiwać w bibliotekach cyfrowych Ameryki i Europy - w rozproszonym świecie wobec emigracji z Wołynia - coraz jaśniej odtwarzamy historie od czasów rozbiorów. Nie publikuję tego, szykując w przyszłości wydanie książkowe. Apeluję nadal o poszukiwania i przesyłanie na adres strony, dobrych kopii starych fotografii wraz z opisami Rymacz i okolicy. Poszukujemy także sponsorów na rzecz wydania albumu - tych fotografii, Będzie to najtrwalszy Pomnik naszym Przodkom i wołyńskiej Ojczyźnie wokół królewskiego Lubomla. Bez Waszej pomocy, nie będzie albumu. Milczą te z Fundatorzy strony, nie poodejmują wezwania Młodzi Potomkowie - a nikt z nieba pieniędzy nie przyśle a praca na stroną i czas pracy nad nią - to koszty życia. Poczuwajmy się do - szlachectwa , ktore zobowiązuje !

Hm... niestety, rycerz, to nie znaczy szlachcic. być może w dawnych wiekach i na pewno miało to swoje znaczenie, ale od czasów rozbiorów, wszystko się zaciera.Świadomość jednak była, bo w wielkie święta odprawiane były w Lubomlu "Nieszpory Jagiełłowe" do końca wojny. Czyli królewskość do końca opromieniała tą Ziemie. Z wołyńskim ukłonem
Krzysztof Kołtun

Autor wpisu:
Anulka Casperson
Data:
2017-09-13 11:16:19
e-mail:
Strona www:
Serdecznie dziekuje za ksiazke i goraco pozdrawiam z otulonego szaroscia Wroclawia ...

Autor wpisu:
Krystyna Rybicka z d. Bednarz
Data:
2017-09-06 19:55:00
e-mail:
kryb51@op.pl
Strona www:
Śnią mi się Rymacze

Tak tam cicho
wiatr tylko
rozmawia z bodiakami

Czasem
słychać Karego
i ciężkie kroki Ojca
idącego obok wozu
Nie wsiadł na wóz
obciążony nadmiernie
rozpaczą

Odjeżdżali
zostawiając za sobą
ŻYCIE

Autor wpisu:
Beata Gryniuk
Data:
2017-09-05 18:27:06
e-mail:
beata.gryniuk@hotmail.com
Strona www:
Witam wszystkich serdecznie.
Poszukuję informacji o moich pradziadkach z Rymacz Franciszku Gryniuk i Mariannie (z domu chyba Kupracz ale nie mam 100% pewności). Mieli 5 dzieci Jana, Władysława, Albina (mój śp. Dziadek), Michaline i Helene. Proszę bardzo o pomoc i kontakt na maila Beata.gryniuk@hotmail.com

Autor wpisu:
Szary
Data:
2017-08-28 09:46:06
e-mail:
szary23@interia.pl
Strona www:
http://www.bartusik.pl
Ja też zostawiam swój wpis.

Autor wpisu:
Elżbieta Miśkiewicz, Krystyna Rybicka
Data:
2017-08-09 13:11:12
e-mail:
ela1misk@o2.pl
Strona www:
Serdecznie dziękujemy Panom Krzysztofowi i Rafałowi Kołtunom za prowadzenie tej strony, za zachowanie pamięci o naszych przodkach i gromadzenie wszystkich najdrobniejszych pamiątek, wspomnień i fotografii. To dzięki Panu i tej stronie rodzinnie zaczęłyśmy poszukiwać coraz więcej informacji o naszej Rymackiej rodzinie. Wielkie podziękowania dla Pana Krzysztofa także za książkę "Bestialstwo UPA...". Pozdrawiamy.

Autor wpisu:
Stanisława Węgorek [Macegoniuk]
Data:
2017-07-24 10:37:58
e-mail:
lotos257@wp.pl
Strona www:
Panie Krzysztofie dziękuję za przepiękny film zrealizowany podczas składania zniczy na grobach oraz z wizyty na Trójcę Świętą na cmentarzu w Lubomlu .Jest to dla mnie bardzo miłe i wzruszające przeżycie .:I kto by to myślał i kto by to śnił ,że życie się może tak zmienić : jak śpiewano we Lwowie .

Autor wpisu:
EDYTA SZTANGIERSKA-MASŁOŃ
Data:
2017-07-23 22:04:13
e-mail:
edytamaslon@gmail.com
Strona www:
Z całego serca pozdrawiam wszystkich rymackich potomków. Z wielką radością i wypiekami na twarzy oczekuję naszego spotkania we wrześniu. Dziękuję Ci Krzysztofie, że stoisz na straży pamięci o przodkach. Ja od dnia mojej wizyty w Rymaczach wiem że żyję, bo wiem skąd pochodzę, jak to powiedział C.K. Norwid "Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło".

Autor wpisu:
Stanisława Węgorek [Macegoniuk]
Data:
2017-04-15 15:06:57
e-mail:
lotos257@wp.pl
Strona www:
Drodzy Kresowianie
Z Lubomla i Rymacz
Z całego Wołynia
Oraz Jagodzina .

Jeszcze przed wiekami
Łączyła Was przyjaźń
I miłość w Was kwitła
W rodziny łączyła.

Gdy wojna nastała
Ta w dwudziestym wieku
To zawiść powstała
W nie jednym człowieku .

Ile to nieszczęścia
Ta wojna przyniosła
Tych co ocaleli
Po świecie rozniosła.

I wciąż się szukają
Tęsknią,płaczą ,łkają
Może jeszcze w życiu
Ze sobą spotkają.

Modlą się za zmarłych
Co gdzieś pogrzebani
Proszą Boga w duchu
By żywi wytrwali.

I wszystkim z Wołynia
Tych co ocaleni
Ślą słodbie życzenia
By o nich myśleli .

Autor wpisu:
Zbigniew Jakimiński
Data:
2017-02-16 20:46:42
e-mail:
zbyszekmuzyk28@wp.pl
Strona www:
Czy ktoś zna,lub pamięta jeszcze Tadeusza Jakimińskiego który mieszkał w Rymaczach przed drugą wojną światową???Wcześniej mieszkał w Warszawie,prawdopodobnie był komornikiem.Pewnego dnia,mieszkając w Rymaczach,wyjechał gdzieś nie daleko rowerem,i już nie wrócił.Mieszkali tam też jego sąsiedzi nie daleko,jeden nazywał się chyba Jonyk (albo miał takie przezwisko),drugi był Korniczuk(było ich dwóch braci),Jeden z tych Korniczuków miał dwie córki,Hela,i Gienia,oraz syn Stanisław.Drugi Korniczuk miał dwóch synów Julian,Kazimierz,oraz córkę Zofię.Po wojnie Julian i Kazik prawdopodobnie z rodzicami zamieszkali w Michałówce,koło Dorohuska.Drugiego Korniczuka córka Hela,zamieszkała w okolicy Gdańska.Miała koleżankę Krystynę z domu Jakimińską,i się przyjaźniły bardzo długo.Obecnie Krystyna z domu Jakimińska(po mężu Sztuber) mieszkała długo w Koszalinie,była moją ciocią.Zmarła kilka lat temu.
Podejrzewam,że mojego dziadka Tadeusza Jakimińskiego,zabili ukraińcy,gdy pojechał z domu gdzieś rowerem.
DYSPONUJĘ ORYGINALNYMI ZDJĘCIAMI,gdyby ktoś sobie o nim coś przypomniał,będę bardzo wdzięczny.Jakiekolwiek informacje w tej sprawie,proszę przesyłać na mego meila zbyszekmuzyk28@wp.pl

Autor wpisu:
Zbigniew Jakimiński
Data:
2017-02-15 05:39:13
e-mail:
zbyszekmuzyk28@wp.pl
Strona www:
Rymacze,szukam kontaktu do osób,które jeszcze żyją,i mieszkały w Rymaczach w latach 1935-1940,ponieważ poszukuję informacji o moim dziadku.Nazywał się Tadeusz Jakimiński mieszkał z żoną Marią,z domu Rudzka.z tego co wiem,to wyjechał z domu rowerem,i już nie wrócił.Prawdopodobnie zabili go ukraińcy.Nie wiem gdzie szukać szczątków ciała dziadka.Mój dziadek ur.się w roku 1908,był wtedy komornikiem.Jego rodzice to Stanisław i Emilia.Miał dwóch braci Bolesław,i Stefan,oraz siostrę Janinę.Tadeusz,urodził się w Warszawie.Gdy zamieszkał z żoną w Rymaczach,to miał czworo dzieci,Ryszard,Jerzy,Krystyna,Zofia.Dysponuję też dwoma starymi zdjęciami dziadka,gdy był wtedy młody.Bardzo proszę,o pomoc,o jakąkolwiek informację.

Autor wpisu:
Adam Pelc
Data:
2017-01-16 11:49:33
e-mail:
adas.pelc@gmail.com
Strona www:
Dzieci i wnuki Kresowian! Tworzymy z rodziną drzewa genealogiczne rodzin PROŃCZUK i PELC dlatego poszukuję wszystkich osób z rodzin:
1. (dla drzewa PROŃCZUK) Prończuk, Tołyż, Czerpak, Gryciuk, Rudzki oraz innych powiązanych którzy zamieszkiwali w Rymaczach i okolicznych miejscowościach,
2. (dla drzewa PELC): Pelc, Matwiejczuk, Samek lub Semek lub Semczuk, Maślany, Zińczuk, zamieszkujących Karczunek Uścieługski.

Każde z drzew ma obecnie ok 300 osób i staramy dotrzeć do najdawniejszych czasów. Jeżeli ktokolwiek jest w stanie pomóc w tej materii proszę o kontakt mailowy. Dziękuję i pozdrawiam!

Autor wpisu:
KrzysztofKołtun
Data:
2016-12-31 05:12:59
e-mail:
antykwariat_kresowy@o2.pl
Strona www:
http://antykwariat-kresowy.plhttps://www.facebook.com/antykwariatkresowy/?fref=ts
A Kolędnicy - snują się
od wschodu księżyca, z wieczora
do gorejącej Gwiazdy.
Ja też dźwigają - ponad głowami
od chaty do chaty
po rymackich progach
- wszędzie wołając radośnie:
Dzieciątko się Naradziło !
Na Gody! na Rok Nowy
Daj Bożę zdrowia, szczęścia
i koszyk powodzenia!
Woreczek pieniędzy!
Niech się Wam szczęści!
Wiedzie, mnoży
na Rok Dwa Tysiące Siedemnasty
po narodzeniu pańskim
- Daj Boże daj Boże!

Rymaczanom, Potomkom i Sympatykom - Królewskiej wsi na Wołyniu w Wielki Jubileusz 600-Lecia. życzy Krzysztof
Kołtun

Autor wpisu:
Stanisława Węgorek [Macegoniuk]
Data:
2016-12-17 17:49:28
e-mail:
lotos257@wp.pl
Strona www:
Moje myśli zatroskane
Rano i wieczorem
Bardzo często wspominają
O Wołyńskich stronach .

Na Wołyniu się poczęłam
Ale tam nie żyłam
Po tragedii w 1943roku
W Guberni się urodziłam .

Moja mama od dzieciństwa
Tak wiele mówiła
Jak jej życie upływało
Jak wiele przeżyła.

Gdy bez taty się chowałam
I biedę cierpiałam
To mamusia o Wołyniu
Wiedzę mi wpajała.

Zawsze świeczkę zapalałam
W intencji rodziny
Niechaj pamięć o mych blizkich
Nigdy nie zaginie.

I tak niosąc tą tradycję
Od swych lat dziecinnych
Życzę wszystkim Kresowiakom
Zdrowia i spotkań rodzinnych.

Dni pełnych radości
I wielkich nadziei
Niech każde życzenie
Zawsze Wam się spełni .

Autor wpisu:
Antykwariat Kresowy
Data:
2016-11-25 06:12:28
e-mail:
antykwariat_kresowy@o2.pl
Strona www:
http://www.rymacz.pl
Pokażcie to Młodym Polakom http:www.rymacze.pl/a42.php
Obudzić prawdę o Ukraińcach... Promocja: 29.XII.2016 r. Chełmska Biblioteka

UPA i prosta hołota z ukraińskich wsi - .Wymordowali i spalili cały Wołyń, ponad 400 wsi i miasteczek, kościoły, klasztory, dwory i pałace zrównali z ziemią - wyrwali z korzeniami nawet sady i zasypali studnie - narobili się jak dzikie osły??? i dzisiaj mają dobrobyt na Ukrainie... proszą nas o chleb - a palili całożniwne urobki zboża w stertach i spichrzach w 1943 r

Autor wpisu:
Anadol
Data:
2016-11-14 17:45:00
e-mail:
anadolmajka@o2.pl
Strona www:
http://www.semtalk.pl
Kresowiak czemu ludzie potrafią krytykować innych tylko w internecie a nie w cztery oczy?

Autor wpisu:
Bogdan M.
Data:
2016-10-15 14:50:42
e-mail:
Strona www:
Wynik II wojny światowej to nasza strata ogromnych terenów Rzeczpospolitej. Kiedyż to Polska znowu będzie od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego?

Autor wpisu:
Kresowiak
Data:
2016-10-13 20:09:27
e-mail:
Strona www:
Panie" Prezesie" a kiedy i gdzie relacje z kongresu? Czy piętnastu fotografów ( tak pisał K.K.)pogubiło zdjęcia? Kresowiacy czekają i wyglądają za życia.

Autor wpisu:
rymacze
Data:
2016-10-07 07:40:27
e-mail:
rymacze@o2.pl
Strona www:
http://www.rymacz.pl
Do Kresowiaka - jeśli ma pan uwagi do Mszy św. to proszę iść do Ks. proboszcza i zapytać? Ponadto jeśli się coś /kogoś krytykuje - to trzeba mieć odwagę i podpisać się imieniem i nazwiskiem ...
Po co głowę chować w piasek i udawać mądrego?
Mi osobiście nic we Mszy nie przeszkadzało? poza tym ,że wiedza księży w Chełmie o Kresach jest nijaka??? W kościele jest syndrom parafii i nic - poza... KK

Autor wpisu:
Kresowiak
Data:
2016-09-20 00:27:52
e-mail:
Strona www:
Jak widać z fotorelacji X Kongresu Kresowiam to uroczysta msza święta intencyjna była połączona z chrztem świętym dziecka.Organizator nie zadbał o indywidualną? Brak powagi chwili i dobrego smaku.

Autor wpisu:
Mira D.
Data:
2016-09-16 22:44:49
e-mail:
Strona www:
Strona bardzo interesująca. Bogata w treść również historyczną. Gratuluję autorom, ponieważ warto wzbogacać wiedzę o miejscach sercu bliskim. Dzięki tej witrynie młodsze pokolenia"uczą się tożsamości" Pozdrawiam z ogromnym poważaniem.

Autor wpisu:
wisata bromo
Data:
2016-08-30 10:38:08
e-mail:
cabepedas@gmail.com
Strona www:
http://travelkebromo.com
package informations

Autor wpisu:
Agnieszka
Data:
2016-07-12 08:37:45
e-mail:
grabosia78@wp.pl
Strona www:
W tym szczególnym czasie dla wszystkich Kresowian, jakim jest kolejna rocznica tragicznego ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA chcę złożyć wyrazy współczucia. Łącząc się w smutku i pamięci z rodzinami zamordowanych życzę, abyśmy doczekali należytego upamiętnienia ofiar tej tragedii. Pozdrawiam serdecznie ♡

Autor wpisu:
Marcin
Data:
2016-05-23 20:14:07
e-mail:
marcin38ktw@gmail.com
Strona www:
Pozdrowienia dla wszystkich Kresowian i Pana Krzysztofa. Wspaniała działalność i inicjatywa.

Autor wpisu:
Stanisława Węgorek [Macegoniuk]
Data:
2016-05-15 10:22:23
e-mail:
lotos257@wp.pl
Strona www:
Podziekowanie dla Pana Krzysztofa za tak wspaniale zorganizowaną pielgrzymkę do Rymacz i Lubomla w dniu 14 maja 2016.Za przekazanie nam tak wielu wydarzeń z Kresów i dziejów historycznych związanych z Wołyniem ,za atmosferę którą daje nam pielgrzymom .

Autor wpisu:
Krystyna Serbin
Data:
2016-04-10 13:53:27
e-mail:
krystynaserbin@gmail.com
Strona www:
Pamiętajmy o Wołyniu 11 lipca każdego roku.Już niedługo Sejm RP podejmie stosowną ustawę .Serdecznie pozdrawiam kresowiaków z Wołynia.

Autor wpisu:
Łukasz
Data:
2016-04-06 23:03:25
e-mail:
iwanczuk@poczta.onet.pl
Strona www:
Witam
Pozdrawiam wszystkich Kresowian

Autor wpisu:
Agnieszka
Data:
2016-03-28 21:47:34
e-mail:
grabosia78@wp.pl
Strona www:
Alleluja ! Jezus żyje! Serdeczne życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych, dużo zdrowia, radości, błogosławieństw od Zmartwychwstałego Jezusa i pomyślności w codziennym życiu wszystkim Kresowianom. Pozdrawiam

Autor wpisu:
Slawomir Roch
Data:
2016-03-28 21:00:47
e-mail:
rycerzniebieski@wp.pl
Strona www:
http://niepoprawni.pl
Alleluja! Chrystus Pan zmartwychwstał. Prawdziwie zmartwychwstał. Z okazji błogosławionej radości Świąt Zmartwychwstania Pańskiego 2016 gorące życzenia zasyłają Sławek i Marysia Roch z Watford k. Londynu. Zwycięzca śmierci piekła i szatana wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana....., w tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy, gdy Pan zmartwychwstał, prawdziwie powstał! Niech miłość wzajemna, pokój i radość serc będzie udziałem każdego z nas, w tym tak niezwykłym czasie, niedaleko jest Królestwo Boże. .......Ziemia się trzęsie, straż się grobu miesza Anioł zstępuje niewiasty pociesza......, oto dziś także jak śmierć potężna jest miłość, potężniesza jest! Modlimy się, aby wielkanocne spotkania rodzinne, zastawione stoły i potrawy, tak bliskie polskiej tradycji były drogą do ludzkich serc, a zarazem mostem ponad trudem powszedniego dnia. Byśmy tak ubogaceni z nadzieją odpowiadali na niełatwe wyzwania, które stawia nam dziś życie. Zatem w tych dniach wspaniałych wszyscy się weselmy, radujmy, niech radośnie biją dzwony.

< 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, >