Dodaj swój wpisData wpisu: 2017-11-23
Godzina:
22:53:56

Jesteś 32393 osobą odwiedzającą naszą Księgę.

Wszystkich wpisów: 479

 

Autor wpisu:
Elzbieta Gajer (mama z d.Weremko)
Data:
2017-10-24 01:13:22
e-mail:
elzgajer@gmail.com
Strona www:
Witam wszystkich Rymaczan w Polsce i na calym swiecie.
Dziekuje Krzysztofie za dlugo oczekiwana ksiazke "Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wolyniu". Ciezko czytac ale trzeba o tym pamietac. Ja naleze do tego pokolenia, ktore sluchalo opowiadan Babci Antoniny (z domu Kapelan po mezu Weremko) o tym pieknym swiecie na Wolynskich Kresach. Jak wielu z nas nie dowiedzialam sie wiecej od mojej wspanialej Babci. Teraz staram sie znalezc kazdy okruch o zyciu i meczenstwie tych wspanialych ludzi. Moja mama zawsze mawiala : " jak ktos jest z Wolynia to dobry i szlachetny czlowiek".

Autor wpisu:
krystyna Turkowska z d.Kupracz
Data:
2017-10-17 20:51:55
e-mail:
jbturkowski@interia.pl
Strona www:
Panie Krzysztofie
Miałam przyjemność poznac pana w Darłowie podczas zjazdu Kresowiaków przyprowadziłam mamę ,która mieszkała w Stróżkachmiała 8lat. podczas rzezi wołyńskiej .Nie pamięta pan być może ale w Darłowie śpiewała panu piosenki a pan notował.Mój ojciec St.Kupracz mieszkał we wsi Kuśniszcze rodzice jako dzieci mieszkali prawie obok siebie .Rodzina ojca zamieszkała we wsi Porzecze k/o Darłowa natomiast rodzina mamy na Kujawach .pobrali się poznając na weselu.Ja ,siostra i brat urodziliśmy się w Darłowie ,obecnie mieszkam z rodziną w Płocku ale całym sercem jestem w Darłowie.Chłonę opowiadania o Wołyniu,podpytywałam ojca o tamte czasy ,właściwie wyciągałam od niego strzępy ale to co mówił było przerażające.Zmarł 2 lata temu.Mama pamięta ale mniej, ma 83lata ,Tak żałuję ,że wcześniej nie byłam uparta i dociekliwa ,nie pytałam ale ta beztroska młodość.Śledzę ,czytam,chłonę historię wołyńskiej rzezi.Mam ciocię w Porzeczu k/oJeżyc ,dużo mi opowiada,dużo pamięta.Jestem córką kresowiaków,wnuczką zarówno ze str. ojca jak i mamy.Podziwiam pana , zazdroszczę pasji.Być może, o czym myślę, dojadę wreszcie do Chełma i będę miała przyjemność uścisnąć panu rękę i pokłonić się.
Pozdrawiam życzę zdrowia dla pana i całej rodziny.

Autor wpisu:
Krzysztof Kołtun
Data:
2017-10-04 07:01:46
e-mail:
antykwariat_kresowy@o2.pl
Strona www:
http://www.rymacze.pl
Pytają Rymaczanie i okoliczne Rody, jak z naszą "szlacheckością"? Tłumaczę - gdzięki uprzejmości kilku osób, umiejących poszukiwać w bibliotekach cyfrowych Ameryki i Europy - w rozproszonym świecie wobec emigracji z Wołynia - coraz jaśniej odtwarzamy historie od czasów rozbiorów. Nie publikuję tego, szykując w przyszłości wydanie książkowe. Apeluję nadal o poszukiwania i przesyłanie na adres strony, dobrych kopii starych fotografii wraz z opisami Rymacz i okolicy. Poszukujemy także sponsorów na rzecz wydania albumu - tych fotografii, Będzie to najtrwalszy Pomnik naszym Przodkom i wołyńskiej Ojczyźnie wokół królewskiego Lubomla. Bez Waszej pomocy, nie będzie albumu. Milczą te z Fundatorzy strony, nie poodejmują wezwania Młodzi Potomkowie - a nikt z nieba pieniędzy nie przyśle a praca na stroną i czas pracy nad nią - to koszty życia. Poczuwajmy się do - szlachectwa , ktore zobowiązuje !

Hm... niestety, rycerz, to nie znaczy szlachcic. być może w dawnych wiekach i na pewno miało to swoje znaczenie, ale od czasów rozbiorów, wszystko się zaciera.Świadomość jednak była, bo w wielkie święta odprawiane były w Lubomlu "Nieszpory Jagiełłowe" do końca wojny. Czyli królewskość do końca opromieniała tą Ziemie. Z wołyńskim ukłonem
Krzysztof Kołtun

Autor wpisu:
Anulka Casperson
Data:
2017-09-13 11:16:19
e-mail:
Strona www:
Serdecznie dziekuje za ksiazke i goraco pozdrawiam z otulonego szaroscia Wroclawia ...

Autor wpisu:
Krystyna Rybicka z d. Bednarz
Data:
2017-09-06 19:55:00
e-mail:
kryb51@op.pl
Strona www:
Śnią mi się Rymacze

Tak tam cicho
wiatr tylko
rozmawia z bodiakami

Czasem
słychać Karego
i ciężkie kroki Ojca
idącego obok wozu
Nie wsiadł na wóz
obciążony nadmiernie
rozpaczą

Odjeżdżali
zostawiając za sobą
ŻYCIE

Autor wpisu:
Beata Gryniuk
Data:
2017-09-05 18:27:06
e-mail:
beata.gryniuk@hotmail.com
Strona www:
Witam wszystkich serdecznie.
Poszukuję informacji o moich pradziadkach z Rymacz Franciszku Gryniuk i Mariannie (z domu chyba Kupracz ale nie mam 100% pewności). Mieli 5 dzieci Jana, Władysława, Albina (mój śp. Dziadek), Michaline i Helene. Proszę bardzo o pomoc i kontakt na maila Beata.gryniuk@hotmail.com

Autor wpisu:
Szary
Data:
2017-08-28 09:46:06
e-mail:
szary23@interia.pl
Strona www:
http://www.bartusik.pl
Ja też zostawiam swój wpis.

Autor wpisu:
Elżbieta Miśkiewicz, Krystyna Rybicka
Data:
2017-08-09 13:11:12
e-mail:
ela1misk@o2.pl
Strona www:
Serdecznie dziękujemy Panom Krzysztofowi i Rafałowi Kołtunom za prowadzenie tej strony, za zachowanie pamięci o naszych przodkach i gromadzenie wszystkich najdrobniejszych pamiątek, wspomnień i fotografii. To dzięki Panu i tej stronie rodzinnie zaczęłyśmy poszukiwać coraz więcej informacji o naszej Rymackiej rodzinie. Wielkie podziękowania dla Pana Krzysztofa także za książkę "Bestialstwo UPA...". Pozdrawiamy.

Autor wpisu:
Stanisława Węgorek [Macegoniuk]
Data:
2017-07-24 10:37:58
e-mail:
lotos257@wp.pl
Strona www:
Panie Krzysztofie dziękuję za przepiękny film zrealizowany podczas składania zniczy na grobach oraz z wizyty na Trójcę Świętą na cmentarzu w Lubomlu .Jest to dla mnie bardzo miłe i wzruszające przeżycie .:I kto by to myślał i kto by to śnił ,że życie się może tak zmienić : jak śpiewano we Lwowie .

Autor wpisu:
EDYTA SZTANGIERSKA-MASŁOŃ
Data:
2017-07-23 22:04:13
e-mail:
edytamaslon@gmail.com
Strona www:
Z całego serca pozdrawiam wszystkich rymackich potomków. Z wielką radością i wypiekami na twarzy oczekuję naszego spotkania we wrześniu. Dziękuję Ci Krzysztofie, że stoisz na straży pamięci o przodkach. Ja od dnia mojej wizyty w Rymaczach wiem że żyję, bo wiem skąd pochodzę, jak to powiedział C.K. Norwid "Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło".

Autor wpisu:
Stanisława Węgorek [Macegoniuk]
Data:
2017-04-15 15:06:57
e-mail:
lotos257@wp.pl
Strona www:
Drodzy Kresowianie
Z Lubomla i Rymacz
Z całego Wołynia
Oraz Jagodzina .

Jeszcze przed wiekami
Łączyła Was przyjaźń
I miłość w Was kwitła
W rodziny łączyła.

Gdy wojna nastała
Ta w dwudziestym wieku
To zawiść powstała
W nie jednym człowieku .

Ile to nieszczęścia
Ta wojna przyniosła
Tych co ocaleli
Po świecie rozniosła.

I wciąż się szukają
Tęsknią,płaczą ,łkają
Może jeszcze w życiu
Ze sobą spotkają.

Modlą się za zmarłych
Co gdzieś pogrzebani
Proszą Boga w duchu
By żywi wytrwali.

I wszystkim z Wołynia
Tych co ocaleni
Ślą słodbie życzenia
By o nich myśleli .

Autor wpisu:
Zbigniew Jakimiński
Data:
2017-02-16 20:46:42
e-mail:
zbyszekmuzyk28@wp.pl
Strona www:
Czy ktoś zna,lub pamięta jeszcze Tadeusza Jakimińskiego który mieszkał w Rymaczach przed drugą wojną światową???Wcześniej mieszkał w Warszawie,prawdopodobnie był komornikiem.Pewnego dnia,mieszkając w Rymaczach,wyjechał gdzieś nie daleko rowerem,i już nie wrócił.Mieszkali tam też jego sąsiedzi nie daleko,jeden nazywał się chyba Jonyk (albo miał takie przezwisko),drugi był Korniczuk(było ich dwóch braci),Jeden z tych Korniczuków miał dwie córki,Hela,i Gienia,oraz syn Stanisław.Drugi Korniczuk miał dwóch synów Julian,Kazimierz,oraz córkę Zofię.Po wojnie Julian i Kazik prawdopodobnie z rodzicami zamieszkali w Michałówce,koło Dorohuska.Drugiego Korniczuka córka Hela,zamieszkała w okolicy Gdańska.Miała koleżankę Krystynę z domu Jakimińską,i się przyjaźniły bardzo długo.Obecnie Krystyna z domu Jakimińska(po mężu Sztuber) mieszkała długo w Koszalinie,była moją ciocią.Zmarła kilka lat temu.
Podejrzewam,że mojego dziadka Tadeusza Jakimińskiego,zabili ukraińcy,gdy pojechał z domu gdzieś rowerem.
DYSPONUJĘ ORYGINALNYMI ZDJĘCIAMI,gdyby ktoś sobie o nim coś przypomniał,będę bardzo wdzięczny.Jakiekolwiek informacje w tej sprawie,proszę przesyłać na mego meila zbyszekmuzyk28@wp.pl

Autor wpisu:
Zbigniew Jakimiński
Data:
2017-02-15 05:39:13
e-mail:
zbyszekmuzyk28@wp.pl
Strona www:
Rymacze,szukam kontaktu do osób,które jeszcze żyją,i mieszkały w Rymaczach w latach 1935-1940,ponieważ poszukuję informacji o moim dziadku.Nazywał się Tadeusz Jakimiński mieszkał z żoną Marią,z domu Rudzka.z tego co wiem,to wyjechał z domu rowerem,i już nie wrócił.Prawdopodobnie zabili go ukraińcy.Nie wiem gdzie szukać szczątków ciała dziadka.Mój dziadek ur.się w roku 1908,był wtedy komornikiem.Jego rodzice to Stanisław i Emilia.Miał dwóch braci Bolesław,i Stefan,oraz siostrę Janinę.Tadeusz,urodził się w Warszawie.Gdy zamieszkał z żoną w Rymaczach,to miał czworo dzieci,Ryszard,Jerzy,Krystyna,Zofia.Dysponuję też dwoma starymi zdjęciami dziadka,gdy był wtedy młody.Bardzo proszę,o pomoc,o jakąkolwiek informację.

Autor wpisu:
Adam Pelc
Data:
2017-01-16 11:49:33
e-mail:
adas.pelc@gmail.com
Strona www:
Dzieci i wnuki Kresowian! Tworzymy z rodziną drzewa genealogiczne rodzin PROŃCZUK i PELC dlatego poszukuję wszystkich osób z rodzin:
1. (dla drzewa PROŃCZUK) Prończuk, Tołyż, Czerpak, Gryciuk, Rudzki oraz innych powiązanych którzy zamieszkiwali w Rymaczach i okolicznych miejscowościach,
2. (dla drzewa PELC): Pelc, Matwiejczuk, Samek lub Semek lub Semczuk, Maślany, Zińczuk, zamieszkujących Karczunek Uścieługski.

Każde z drzew ma obecnie ok 300 osób i staramy dotrzeć do najdawniejszych czasów. Jeżeli ktokolwiek jest w stanie pomóc w tej materii proszę o kontakt mailowy. Dziękuję i pozdrawiam!

Autor wpisu:
KrzysztofKołtun
Data:
2016-12-31 05:12:59
e-mail:
antykwariat_kresowy@o2.pl
Strona www:
http://antykwariat-kresowy.plhttps://www.facebook.com/antykwariatkresowy/?fref=ts
A Kolędnicy - snują się
od wschodu księżyca, z wieczora
do gorejącej Gwiazdy.
Ja też dźwigają - ponad głowami
od chaty do chaty
po rymackich progach
- wszędzie wołając radośnie:
Dzieciątko się Naradziło !
Na Gody! na Rok Nowy
Daj Bożę zdrowia, szczęścia
i koszyk powodzenia!
Woreczek pieniędzy!
Niech się Wam szczęści!
Wiedzie, mnoży
na Rok Dwa Tysiące Siedemnasty
po narodzeniu pańskim
- Daj Boże daj Boże!

Rymaczanom, Potomkom i Sympatykom - Królewskiej wsi na Wołyniu w Wielki Jubileusz 600-Lecia. życzy Krzysztof
Kołtun

Autor wpisu:
Stanisława Węgorek [Macegoniuk]
Data:
2016-12-17 17:49:28
e-mail:
lotos257@wp.pl
Strona www:
Moje myśli zatroskane
Rano i wieczorem
Bardzo często wspominają
O Wołyńskich stronach .

Na Wołyniu się poczęłam
Ale tam nie żyłam
Po tragedii w 1943roku
W Guberni się urodziłam .

Moja mama od dzieciństwa
Tak wiele mówiła
Jak jej życie upływało
Jak wiele przeżyła.

Gdy bez taty się chowałam
I biedę cierpiałam
To mamusia o Wołyniu
Wiedzę mi wpajała.

Zawsze świeczkę zapalałam
W intencji rodziny
Niechaj pamięć o mych blizkich
Nigdy nie zaginie.

I tak niosąc tą tradycję
Od swych lat dziecinnych
Życzę wszystkim Kresowiakom
Zdrowia i spotkań rodzinnych.

Dni pełnych radości
I wielkich nadziei
Niech każde życzenie
Zawsze Wam się spełni .

Autor wpisu:
Antykwariat Kresowy
Data:
2016-11-25 06:12:28
e-mail:
antykwariat_kresowy@o2.pl
Strona www:
http://www.rymacz.pl
Pokażcie to Młodym Polakom http:www.rymacze.pl/a42.php
Obudzić prawdę o Ukraińcach... Promocja: 29.XII.2016 r. Chełmska Biblioteka

UPA i prosta hołota z ukraińskich wsi - .Wymordowali i spalili cały Wołyń, ponad 400 wsi i miasteczek, kościoły, klasztory, dwory i pałace zrównali z ziemią - wyrwali z korzeniami nawet sady i zasypali studnie - narobili się jak dzikie osły??? i dzisiaj mają dobrobyt na Ukrainie... proszą nas o chleb - a palili całożniwne urobki zboża w stertach i spichrzach w 1943 r

Autor wpisu:
Anadol
Data:
2016-11-14 17:45:00
e-mail:
anadolmajka@o2.pl
Strona www:
http://www.semtalk.pl
Kresowiak czemu ludzie potrafią krytykować innych tylko w internecie a nie w cztery oczy?

Autor wpisu:
Bogdan M.
Data:
2016-10-15 14:50:42
e-mail:
Strona www:
Wynik II wojny światowej to nasza strata ogromnych terenów Rzeczpospolitej. Kiedyż to Polska znowu będzie od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego?

Autor wpisu:
Kresowiak
Data:
2016-10-13 20:09:27
e-mail:
Strona www:
Panie" Prezesie" a kiedy i gdzie relacje z kongresu? Czy piętnastu fotografów ( tak pisał K.K.)pogubiło zdjęcia? Kresowiacy czekają i wyglądają za życia.

Autor wpisu:
rymacze
Data:
2016-10-07 07:40:27
e-mail:
rymacze@o2.pl
Strona www:
http://www.rymacz.pl
Do Kresowiaka - jeśli ma pan uwagi do Mszy św. to proszę iść do Ks. proboszcza i zapytać? Ponadto jeśli się coś /kogoś krytykuje - to trzeba mieć odwagę i podpisać się imieniem i nazwiskiem ...
Po co głowę chować w piasek i udawać mądrego?
Mi osobiście nic we Mszy nie przeszkadzało? poza tym ,że wiedza księży w Chełmie o Kresach jest nijaka??? W kościele jest syndrom parafii i nic - poza... KK

Autor wpisu:
Kresowiak
Data:
2016-09-20 00:27:52
e-mail:
Strona www:
Jak widać z fotorelacji X Kongresu Kresowiam to uroczysta msza święta intencyjna była połączona z chrztem świętym dziecka.Organizator nie zadbał o indywidualną? Brak powagi chwili i dobrego smaku.

Autor wpisu:
Mira D.
Data:
2016-09-16 22:44:49
e-mail:
Strona www:
Strona bardzo interesująca. Bogata w treść również historyczną. Gratuluję autorom, ponieważ warto wzbogacać wiedzę o miejscach sercu bliskim. Dzięki tej witrynie młodsze pokolenia"uczą się tożsamości" Pozdrawiam z ogromnym poważaniem.

Autor wpisu:
wisata bromo
Data:
2016-08-30 10:38:08
e-mail:
cabepedas@gmail.com
Strona www:
http://travelkebromo.com
package informations

Autor wpisu:
Agnieszka
Data:
2016-07-12 08:37:45
e-mail:
grabosia78@wp.pl
Strona www:
W tym szczególnym czasie dla wszystkich Kresowian, jakim jest kolejna rocznica tragicznego ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA chcę złożyć wyrazy współczucia. Łącząc się w smutku i pamięci z rodzinami zamordowanych życzę, abyśmy doczekali należytego upamiętnienia ofiar tej tragedii. Pozdrawiam serdecznie ♡

Autor wpisu:
Marcin
Data:
2016-05-23 20:14:07
e-mail:
marcin38ktw@gmail.com
Strona www:
Pozdrowienia dla wszystkich Kresowian i Pana Krzysztofa. Wspaniała działalność i inicjatywa.

Autor wpisu:
Stanisława Węgorek [Macegoniuk]
Data:
2016-05-15 10:22:23
e-mail:
lotos257@wp.pl
Strona www:
Podziekowanie dla Pana Krzysztofa za tak wspaniale zorganizowaną pielgrzymkę do Rymacz i Lubomla w dniu 14 maja 2016.Za przekazanie nam tak wielu wydarzeń z Kresów i dziejów historycznych związanych z Wołyniem ,za atmosferę którą daje nam pielgrzymom .

Autor wpisu:
Krystyna Serbin
Data:
2016-04-10 13:53:27
e-mail:
krystynaserbin@gmail.com
Strona www:
Pamiętajmy o Wołyniu 11 lipca każdego roku.Już niedługo Sejm RP podejmie stosowną ustawę .Serdecznie pozdrawiam kresowiaków z Wołynia.

Autor wpisu:
Łukasz
Data:
2016-04-06 23:03:25
e-mail:
iwanczuk@poczta.onet.pl
Strona www:
Witam
Pozdrawiam wszystkich Kresowian

Autor wpisu:
Agnieszka
Data:
2016-03-28 21:47:34
e-mail:
grabosia78@wp.pl
Strona www:
Alleluja ! Jezus żyje! Serdeczne życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych, dużo zdrowia, radości, błogosławieństw od Zmartwychwstałego Jezusa i pomyślności w codziennym życiu wszystkim Kresowianom. Pozdrawiam

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, >