Dodaj swój wpisData wpisu: 2018-09-21
Godzina:
17:34:32

Jesteś 35093 osobą odwiedzającą naszą Księgę.

Wszystkich wpisów: 519

 

Autor wpisu:
Ewa Koziara
Data:
2018-09-19 15:33:59
e-mail:
ewakoziara@autograf.pl
Strona www:
Pierwszy raz uczestniczyłam w Zjeździe Kresowian.
Kresy, ta mitologiczna i zarazem tragiczna kraina wróciła do mnie od kiedy zaczęłam wyjeżdżać na Wołyń, Ukrainę czy Białoruś - aby tam porządkować polskie cmentarze. Od trzech lat pracuję w CEiPM OHP w Białej Podlaskiej, jest to jednostka Lubelskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, która z kolei od 11 lat jest współorganizatorem ogólnopolskiej akcji porządkowania cmentarzy na Kresach. Każdy może wziąć w tym udział, wystarczy mieć paszport i się zgłosić. Wyjazd jest bezpłatny, organizator wszystko zapewnia, wystarczy mieć chęci do pracy - bo pracy jest dużo. Trzeba dbać o cmentarze już uporządkowane i cały czas odkrywane są nowe - zarośnięte krzewami i drzewami, zapomniane. Na początku młodzież OHP pytała zdziwiona, skąd tyle polskich cmentarzy za granicą? Teraz już takich pytań nie zadają. Ale ich pytanie, świadczy o tym, że inicjatywa ta jest bardzo potrzebna i powinna trwać jak najdłużej.
Wołyń zdecydował, że odnowiłam moją dawną znajomość na niwie literackiej z Krzysztofem Kołtunem. Jego wiersze też inaczej są czytane przeze mnie teraz niż były kiedyś. A książka o morderstwach UPA boleśnie dopełnia całości. Dobrze, że się ukazała.
I stąd moja obecność na VII Zjeździe Kresowian. Jestem pod wrażeniem, że ludzie Stamtąd rozrzuceni po Polsce i świecie przyjechali do Chełma aby zaświadczyć, że pamięć trwa. Dziękuję ludziom starszym, że pomimo coraz mniejszych sił przyjechali. Jestem pod wrażeniem zaangażowania młodszego pokolenia. Ta pamięć będzie trwała i to jest najważniejsze.
Przykre jest to, że podejmuje się różne starania aby tą pamięć zamazać i wymazać ze zbiorowej świadomości. Mam nadzieję, że w nowych programach nauczania historii w odnowionej VIII klasowej szkole podstawowej Wołyń i Polskie Kresy znajdą godne miejsce. Nie możemy zapomnieć ani o Wołyniu, ani o Ponarach, Katyniu i innych miejscach mordowania Polaków, tylko dlatego, że byli Polakami.
Gratuluję Krzysztofowi wytrwałości i cierpliwości. Krzysiu masz wdzięczność wielu, oni mają świadomość, że bez ciebie byłoby trudniej iść do tego domu, który każdy z nich nosi w sercu.
Uważam, że twoja wieloletnia praca i zaangażowanie powinno być zauważone przez władze miasta, powiatu, województwa lubelskiego. Takich ludzi jak ty potrzeba, żeby polskie serca biły nieprzerwanie i żeby ludzie nie wstydzili się swojej polskości.
Dziękuję Tobie, Jackowi i Ani za uroczy i bardzo przyjemny wieczór. Mam nadzieję, że nie zapomniesz o mnie przy kolejnych zjazdach.

Autor wpisu:
Bartosz Krzeszowiec
Data:
2018-09-17 22:08:47
e-mail:
Strona www:
VII Zjazd Kresowian w Chełmie zwołał ostatnich świadków historii i ludobójstwa na Wołyniu i zintegrował młodych. Byłem świadkiem odsłonięcia tablicy - ciemny mrok, złota wołyńska chorągiew, babciunie i młodzi w strojach wołyńskich i kiedy wszyscy za biskupem zaczęli się tłoczyć wokół drzwi dzwonnicy - wydało mi się, ze tłum duchów stał wokół - wszyscy Polacy pomordowani pod Lubomlem i malutkie dzieci, młodzież - wszyscy ( moja rodzina z Ostrówek też) a mówi historia, że było ich pomordowanych ponad 4 tys. spod Lubomla... Takiego zboru duchów jeszcze na Górce nie było.. Kto tego nie przeżył, nie wyczekiwał tej chwili - jest obojętny, chociaż z wołyńskiej rodziny, to jakby nie żył?

Autor wpisu:
Bartosz Krzeszowiec
Data:
2018-09-17 21:59:10
e-mail:
Strona www:
VII zjazd Kresowian

Autor wpisu:
Paweł Kontowski
Data:
2018-09-17 17:53:30
e-mail:
pawelkontos543@gmail.com
Strona www:
Dziękuję Wszystkim najstarszym , którzy się trudzili na Zjazd z podróżą i młodym, którzy chcieli się spotkać i poznać wśród wołyńskich rodzin. Przejechałem ponad 700 km i nie żałuje piękna sprawa podtrzymywania tradycji . Serdecznie dziękuje wszystkim organizatorom i gościom za zaangażowanie i pamięć oraz przybycie na tegoroczny VII ogólnoświatowy zjazd kresowian .

Autor wpisu:
Monika
Data:
2018-09-17 13:02:31
e-mail:
monika.grabowska55@gmail.com
Strona www:
„Kresowian zabito dwa razy, raz siekierami, drugi raz przez przemilczenie...”
Praca Pana Krzysztofa i jego współpracowników jest nieoceniona. Jest głosem naszych pomordowanych przodków, którym głos odebrano.
Przychodzi taki czas w życiu każdego człowieka, gdy zaczyna zastanawiać się nad sensem własnego życia, szukać własnych korzeni. Każdy potrzebuje przynależeć do jakiegoś miejsca, do ludzi. Ja swoje korzenie odkryłam ponad 10 lat temu dzięki Panu Krzysztofowi. Niezapomniane pielgrzymki, ogrom przekazanej wiedzy i łzy wzruszenia - to wszystko zawdzięczam Panu. W imieniu własnym i rodziców serdecznie dziękuję za organizację VII Światowego Zjazdu Kresowian Ziemi Lubomelskiej i Wołynia. Za możliwość uczestnictwa w spotkaniu tylu fantastycznych osób i poczucie Wspólnoty - dziękuję wszystkim z osobna. Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia na pielgrzymkach :)

Autor wpisu:
Ania
Data:
2018-09-16 20:53:33
e-mail:
Strona www:
W imieniu Wnuków, których Przodkowie oddali życie na Wołyniu lub byli świadkami nieludzkich dziejów, pragnę serdecznie podziękować za upamiętnienie Tych Ludzi i ufundowanie tablicy. Mozolna praca P. Krzysztofa i Komitetu Organizacyjnego przyniosła znakomity efekt i dzieło zostało ukończone. Poświęcenie tablicy w tak uroczystym dniu, jak Odpust na Górce, przy rzeszach wiernych, pielgrzymów i gości napawa radością i dumą, bo to szczególne święto. Wierzę, że Nasi Bliscy, którzy są nad nami, cieszą się, że wspominamy i tak uczciliśmy Ich pamięć i życie. Brawa dla Krzysztofa i Współpracowników!!!

Autor wpisu:
Teresa
Data:
2018-09-16 12:30:12
e-mail:
teresa.lysiak@poczta.onet.pl
Strona www:
Serdeczne podziękowania fundatorom tablicy upamiętniającej : 600 lecie istnienia Jagodzina i Rymacz 1417-2017, upamiętniającej tragiczne losy Polaków na całym Wołyniu oraz wszystkim uczestnikom VII Światowego Zjazdu Kresowian Ziemi Lubomelskiej i Wołynia. Dzięki Wam pamięć o naszych Przodkach o ich życiu, kulturze, o Wołyniu nie zaginie. Szczególne podziękowania dla p. Krzysztofa Kołtuna za siły, za serce , które włożył w organizację tego przedsięwzięcia , za wszystko.... Bóg zapłać.

Autor wpisu:
Jadwiga Szewczuk z d/Rekuta
Data:
2018-08-30 11:55:51
e-mail:
ecohome@interia.eu
Strona www:
Bogu niech będą dzięki za takich ludzi jak Pan Krzysztof,dzięki nim historia nie zaginie.
Korzenie to my ,przyszłość to nasze dzieci i wnuki.
Wołyń to pamięć którą należy przekazać by przyszłość nie umarła

Autor wpisu:
Krystyna Turkowska z d.Kupracz
Data:
2018-08-26 21:53:42
e-mail:
Strona www:
Chcę Was przekonać skromnym słowem do dalszego marszu ,że warto pomaszerować w stronę domu ,domu dziadków ,rodziców.Ten dom ich ,ten świat - był ich życiem .Pojawili się i zniknęli- jak w teatrze na scenie ,kurtyna opadła ,zgasły światła.Ta ich nadzieja wiązała się ze strachem czy jeszcze uda im się" zagrać" w życie na tej ich ukochanej , wołyńskiej "scenie"Ich nadzieja wiązała się ze strachem ku przyszłości i żalem za stratą ich rodzinnych stron. .Sama wiedza nie wystarczy- pomaga jej zaangażowanie, tak prosto i od serca.Pamiętajmy o nich tych , których już nie ma i o nas wołyńskich dzieciach i wnukach- wspierajmy się razem.Będziemy wspólnie tęsknić.
Czym byli nasi ? wołyńskie rodziny - widzami na scenie ,tylko sztuka była źle obsadzona,skończyła się tragicznie.Gdy weszło szczęście ( a byli tam szczęśliwi)tam zawiść , zło rozpoczyna oblężenie.Jest to skaliste dno prawdy-dotyczące potrzeby i umiejętności przepraszania.
Będziemy wspólnie świętować 600 lecie Rymacz i Jagodzina -nieobecni i Ci co przybędą .Panu Krzysztofowi podziękujmy za zaangażowanie fizyczne i emocjonalne,i przede wszystkim za rozwój edukacyjny i bezinteresowną pracę.

Autor wpisu:
Elżbieta Miśkiewicz
Data:
2018-08-24 17:44:10
e-mail:
ela1misk@o2.pl
Strona www:
Wzruszyłam się i popłakałam. Mamo, pięknie piszesz.

Autor wpisu:
Agnieszka
Data:
2018-08-24 13:46:25
e-mail:
agnieszka.slusarczyk78@gmail.com
Strona www:
Witam dzrodzy Kresowianie. Dziękuję pani Krystynie za przepiękny wpis. "Oni" tam są szczęśliwi. Żyją w blasku chwały Pana. Nam pozostały ku przestrodze dni potwornej zbrodni, ale także piękne wspomnienia, opowieści i tradycje. Nikt nam tego nie odbierze. Nie odbierze pamięci o przodkach. Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka

Autor wpisu:
Krystyna Rybicka
Data:
2018-08-23 17:31:41
e-mail:
kryb51@op.pl
Strona www:
Często śnią mi się Rymacze. Teraz, po majowej pielgrzymce - śnią się inaczej. Nie ma już niezamieszkałych, zarośniętych przestrzeni po których hula wiatr wyciskając łzy. Teraz - to są dawne Rymacze: chodzimy sobie, żywi i umarli po wsi i spotykamy coraz to nowych Bliskich-Kochanych. Oto na spotkanie wychodzi mój Dziadzio, drobny, niepozorny ale z sercem na dłoni DOBRYJ STACH i dołącza do naszej grupy i już rozkłada ręce na powitanie, bo oto - również drobna i niepozorna - wychodzi ze sklepu Buzia BABCIA RAKÓWCZENKA. Buzio stoi na progu i kłania nam się nisko, ale nie wchodzimy. Mamy jeszcze dużo do obejrzenia, zabieramy tylko ze sobą KORNIJCZUKÓW i idziemy dalej. A wszędzie witają nas znajomi mieszkańcy i albo dołączają do nas, albo uśmiechają się z otwartych okien lub machają zza sztachet. Oto sto przed swoim domem MUDRYJ PETRO zwany tak z powodu umiejętności doradzania w sprawach trudnych i wita się z nami radośnie.
I tak zbieramy po drodze coraz to nowych ludzi i nasz pochód robi się coraz liczniejszy.
- to wszyscy z Rymacz, dziadziu?-pytam zdumiona, oglądając się za siebie.
-z Rymacz, z Jagodzina i z sąsiednich wsi ale nie dam rady wymienić ci wszystkich. O, ten, to MATRON-Petruk z Terebejek - mówi Dziadzio - i MATROS-Stachniuk i BIŁYJ i KUROCZKA...A ten z boku to DEMKO i SZKOPKA. a za nimi MOROZ i MILIŃKIJ, i WORONA, i CYLORKA...
Pamiętajcie o nas -mówi Dziadzio pod koniec wędrówki - ale nie martwcie się. To w waszym świecie wszystko jest inaczej. W naszym Rymacze są takie jak były i wszystko jest na swoim miejscu: Bug, Oko, Hapka droga do kościoła... Zawiadowca Bondaruk jak dawniej odprawia pociągi z Dorohuska. na boisku szkolnym bawią się dzieci a z klasy dobiega pieśń śpiewana na głosy... W niedzielę twoja mama - mówi Dziadzio - jak zawsze idzie na sumę i jak zawsze wchodzi na chór a organista KOCZY jak zawsze nerwowo potrząsa skrzypkami słysząc niedoskonałość w głosie któregoś chórzysty. A pod wieczór - mówi Dziadzio - siadamy przed domem, twój tato brzdąka na mandolinie a mama z RÓZIO i FRANKIEM śpiewajo na głosy. I tak będzie do końca świata -kończy Dziadzio, a wszyscy uśmiechają się i machają na pożegnanie.
-Nu, budtie zdorowy.
-Do następnego snu, Dziadziu.

Zapomniałam zapytać Dziadka czy cała ta Jagodzińsko-Rymacko-Okoliczna pielgrzymka będzie obecna 7 września w Chełmie. I myślę sobie, że tak! Stawią się wszyscy w komplecie, przeczytają z wdzięcznością tekst na nowej, poświęconej Ich pamięci tablicy i razem ze swoimi potomkami zaśpiewają. Jakiż to będzie piękny chór!

Panu Krzysztofowi, współorganizatorom i wszystkim którzy pomogli w organizacji Zjazdu życzę, aby ten przysłowiowy ostatni guzik na który zapięta będzie uroczystość - wytrzymał i żeby wszystko pięknie się udało, a uczestnikom Zjazdu - wzruszających spotkań i głębokich przeżyć. Pozdrawiam serdecznie. KR

Autor wpisu:
Michał Tomasz Czerwonka
Data:
2018-08-16 23:32:27
e-mail:
harley@onet.eu
Strona www:
Pomimo ciągłej podróży- pracy po Europie pojawię się na VII Zjeździe Kresowian, chociażby po to, żeby spotkać znajomych z podróży po Kresach, powspominać i zaplanować nowe pielgrzymki. Podziwiam wytrwałość organizatorów i wspieram dobrym słowem. Czy będzie Medowucha i jakieś młode Kresowianki? Do zobaczenia na Zjeździe! M.Czerwonka

Autor wpisu:
Piotr Szelągowski
Data:
2018-07-19 17:35:08
e-mail:
bezprzesady.1@gmail.com
Strona www:
http://www.11lipca.com
Dzień dobry - zapraszam do współpracy. Wielkopolskie Stowarzyszenie Kresowe zajmuje się propagacja informacji o Kresach Wschodnich i o Ludobójstwie na Kresach. Pozdrawiam i zapraszam na nasza stronę, ale też i na mojego bloga, którego prowadzę od 10 lat - temat kresowy jest tam często poruszany: www.bezprzesady.com

Autor wpisu:
Elzbieta Gajer (mama z d.Weremko)
Data:
2018-07-08 23:22:10
e-mail:
elzgajer@gmail.com
Strona www:
Dzieki Krzysztofie za wszystko co robisz , by podtrzymc pamiec o naszych kresowych przodkach. Wielu z nich zostalo w bestialski sposob pomordowanych i trudno nawet znalezc miejsca gdzie zostali pogrzebani. Wiele osob , ktore uratowaly sie z tej rzezi (w tym moja S.P. Babcia Antonina Kapelan-Weremko) nidgy nie zapomnialy tych strasznych czasow.Nie zapomnimy tez o nich i godnie uczcijmy 75 juz Rocznice tych nieludzkich mordow .Modlmy sie za dusze tych niewinnych meczennikow.

Ela Staszkiewicz-Gajer

Autor wpisu:
Bartosz Krzeszowiec
Data:
2018-07-05 22:46:55
e-mail:
Strona www:
Ostatni świadkowie zbrodni ludobójstwa którego dokonali Ukraińcy w straszliwy sposób mordujac wszystkie polskie wsie Ostatni świadkowie to żywa historia Niech oglądając młodzi ludzie trzeba poznać historie Wolynia Dzięki tej stronie poznałem historie mojej rodziny w pobliskich Ostrowkach wymordowano rodzinę mojej babci Dziękuję Matce Polskiej i reżyserowi filmu K Koltunowi

Autor wpisu:
Michał Patryk Sadłowski
Data:
2018-06-15 13:35:33
e-mail:
m.sadlowski@ipw.com.pl
Strona www:
http://https://www.facebook.com/michalsadlowskiowschodzie
Pielęgnowanie pamięci o Kresach, a zwłaszcza o wielowiekowych tradycjach wielonarodowości oraz wielokulturowości, stanowi niezbędny element rozwoju i zachowania polskiej kultury narodowej. Cieszy inicjatywa i działalność p. K. Kołtuna i środowisk z nim współpracujących. Miejmy nadzieję, że młodzi ludzie, w których rękach leży przyszłość tego kraju, nie zapomną o Kresach.

Autor wpisu:
Krzysztof Dąbrowski
Data:
2018-06-15 12:39:34
e-mail:
simplyred2004@tlen.pl
Strona www:
Witam serdecznie.Strona przepięknie stworzona..Wielki szacunek dla Krzysztofa oraz Rafała Kołtun.
Jestem wnukiem Św.p.mojej babci Heleny Iwańczuk z domu Kornijczuk z Jagodzin oraz Św.p. dziadka Franciszka Iwańczuka z Rymacz.
Pozdrawiam serdecznie

Autor wpisu:
Krystian
Data:
2018-06-15 11:56:00
e-mail:
Strona www:
Świetna robota z tą stroną.
Sąsiednia - prawie wołyńska - Dubienka pozdrawia.

Autor wpisu:
Dariusz Butyrowski
Data:
2018-06-15 07:10:39
e-mail:
darek@gmx.de
Strona www:
Kresy, kraina naszych przodków na zawsze z naszych sercach.

Autor wpisu:
Krystyna Rybicka, Bożena Turkowska
Data:
2018-05-16 21:42:33
e-mail:
Strona www:
PANU KRZYSZTOFOWI I WSZYSTKIM WSPANIAŁYM LUDZIOM KTÓRZY OTACZALI NAS OPIEKĄ W CZASIE PIELGRZYMKI DO ZIEMI OJCÓW NASZYCH - DZIĘKUJEMY!

Autor wpisu:
BARTOSZ KRZESZOWIEC
Data:
2018-04-19 02:04:00
e-mail:
Strona www:
PODZIEKOWANIA WSZYSTKIM MLODYM POTOMKOM KTORZY CZERPIA SILE Z OJCOWIZNY PRZODKOW

Autor wpisu:
Jacek Iwko
Data:
2018-04-12 13:33:52
e-mail:
jacek.i@interia.pl
Strona www:
Serdecznie dziękuję Autorom za ich stronę www i wielką pracę, jaką wykonali i wciąż wykonują. Moi dziadkowie pochodzili z Kątów (bądź okolic, nie potrafię dokładnie zlokalizować), więc ta strona jest dla mnie szczególna. Pozdrawiam Autorów i wszystkich Czytelników.

Autor wpisu:
Piotr
Data:
2018-04-10 08:11:20
e-mail:
lowcakredytow88@o2.pl
Strona www:
http://www.lowcakredytow.pl
Bardzo lubię Twoją misję bo umiesz przekazywać wartościowe rzeczy ludziom.

Autor wpisu:
Teresa Łysiak
Data:
2018-04-01 17:33:17
e-mail:
teresa.lysiak@poczta.onet.pl
Strona www:
Serdeczne podziękowania za przepiękne życzenia świąteczne, za duży wkład pracy w kultywowanie kultury Wołynia za pamięć o Rymaczach za wszystko co do tej pory zrobiono dzięki stronie www. Rymacze ...
dziękuję Krzysztofowi i młodemu pokoleniu Rymaczan Rafałowi
Teresa Ł.

Autor wpisu:
Józef Prończuk
Data:
2018-03-31 20:56:41
e-mail:
jozefpronczuk_1938@o2.pl
Strona www:
Z okazji Świąt Zmartwychwstania Naszego Pana,Jezusa Chrystusa,składam Wszystkim Kresowianom ,Radosnych Świąt,Miłosierdzia Bożego,oby miłość gosciła w domach,abyśmy pamietali o naszych korzeniach i skąd pochodzimy.Niech Nasza Pamięć trwa i będzie przekazywana naszym dzieciom i wnukom.

Autor wpisu:
Bartek
Data:
2018-03-21 06:13:48
e-mail:
Strona www:
Nikt by nie przypuszczał iż do tego mogło dojść to co możemy zrobić to jedynie się modlić za pomordowanych

Autor wpisu:
Krystyna Rybicka
Data:
2018-03-06 17:34:43
e-mail:
kryb51@op.pl
Strona www:
Szanowni Państwo, Drodzy Potomkowie Rymaczan i okolicznych miejscowości! Moi Rodzice wyjeżdżając z Rymacz prócz dzieci i dobytku w postaci dwóch pierzyn i paru drobiazgów - zabrali z sobą i przywieźli w nowe miejsce- nieustającą tęsknotę za swoją Małą Ojczyzną, klimatem, zwyczajami, bliskimi.Mama powtarzała jak pacierz:"Gdybym miała skrzydła... gdybym miała skrzydła, poleciałabym choć na pięć minut, popatrzeć na miejsce, gdzie był mój dom, na drogę, którą chodziłam do kościoła, na Oko... pooddychałabym tamtym powietrzem..."Nie dożyła czasów kiedy mogłaby pojechać, tak, jak wielu innych starszych mieszkańców zmuszonych do ucieczki.ALE ZOSTALIŚMY MY:dzieci, wnuki, prawnuki, rozrzucone po świecie i na nas ciąży obowiązek złagodzenia Ich tęsknoty: pojechania TAM , powspominania, modlitwy, żeby można było powiedzieć: byliśmy, pamiętamy,będziemy pamiętać o Was i o Tych, co przed Wami mieszkali tam od stuleci. Będzie ku temu okazja!W dniach 7-9 września organizowane są uroczystości jubileuszowe 600-lecia Jagodzina i Rymacz, o których tak pięknie opowiada Pan Krzysztof w swojej poezji, w audycjach, książkach, na spotkaniach. Jedźmy! Do zobaczenia!

Autor wpisu:
Jozafat
Data:
2018-02-21 15:08:46
e-mail:
Strona www:
http://www.kancelariaprawnalodz.eu
W Rymaczach niezapomniany jest również kościół pw św. Izydora Oracza...

Autor wpisu:
Beata
Data:
2018-02-11 18:52:34
e-mail:
beata.gryniuk@hotmail.com
Strona www:
Witam i pozdrawiam wszystkich.
Poszukuję Pana Kontowskiego. Nie znam niestety imienia, wiem że wyjechał do Ameryki prawdopodobnie w 1928 roku.
Miał niesamowity głos i podobno był w radiu.
Jego żoną była Anna Kontowska (z domu nie znam) mieli jedną córkę Franciszkę. Będę wdzięczna za każdą informacje.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, >